Ana Sayfa Köşe Yazarları 5.05.2021 545 Görüntüleme

DÜNYA, HÜKÜMETLERİN ACİL ÖNLEMLERİNİ MASAYA YATIRDI

“Stomp Refleksi” şu an dünyanın karşı karşıya olduğu problem.

Tarih, kriz zamanlarında politikacıların daha fazla güce ulaşma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Araştırmacı Luke Kemp, bunun şimdi tekrar olduğunu ve demokratik vatandaşların tehlikelere karşı dikkatli olması gerektiğini savunuyor.

Krizin hem tehlike hem de fırsat getirdiğine dair eski bir atasözü vardır. Covid-19 salgını sırasında, bunun dünyada birçok politikacı için geçerli olduğu kanıtlandı.

Covid-19 Digital Rights Tracker ve Civic Freedom Tracker’dan derlenen verilere göre, koronavirüs yayılırken, dünyadaki birçok hükümet güçlerini ve yeteneklerini genişleterek pandemiyle mücadele etmeye çalıştı.. Toplam 32 ülke, zayiat vermeyen kuralları uygulamak için askeri kuvvetler veya askeri örgütler kullandı. Angola’da polis, tecrit uygularken birkaç vatandaşı vurarak öldürdü. Diğerleri, hükümetin denetimini büyütmek için teknolojiden yararlandı. Kuralları çiğneyenleri izlemek için 22 ülke gözetleme uçağı kullandı. Yüz tanıma programları genişletildi, 28 ülkede internet sansürü ve 13’te internet kapatıldı. 71 eyalette en az 120 temas izleme uygulaması kullanılıyor ve 38 ülkede 60 başka dijital temas izleme önlemi kullanıldı.

Bunların çoğu olağanüstü hal yetkilerine örnektir: Devletlerin bir kriz sırasında mevcut kanunlardan sapmak için başvurabilecekleri istisnai eylemler. Yasal olarak, acil durum yetkileri ülkeye göre değişir. Birçoğu bir anayasa altında yer alır, yürütmeye belirli yetkiler verir ve zaman sınırlaması gerektirir. Birçoğu (ama hepsi değil) “olağanüstü hal” ilanına ihtiyaç duyuyor.

Kapılarda bir düşman veya sokaklarda bir hastalık olduğunda, bazı olağanüstü önlemler gerekir. Örneğin, kilitlenmeler milyonlarca hayatı kurtardı . Ancak bazı önlemler, acil bir durumda neyin korkulacağına dair temelde kusurlu bir vizyon üzerine inşa edilebilir. Kontrol edilmezse, bu acil durum yetkileri kötüye kullanıma meyillidir ve bir istisna olarak başlayan şey sıklıkla norm haline gelebilir.

Bu, kilitlenme ve seyahat kısıtlamaları gibi hızlı, dramatik ve çoğu zaman faydalı eylemlere karşı bir argüman değildir. Ancak bunlar açık ve demokratik bir şekilde uygulanabilir. Aslında, çoğu kamuoyu kilitleme önlemleri için güçlü bir çoğunluk desteğini ifade etti ve gerçekten de yakın tarihli bir çalışma, aktarımdaki azalmaların yaklaşık% 50’sinin hükümetin dayattığı kilitlemeler getirilmeden önce davranış değişikliğinden kaynaklandığını gösteriyor. Bunun yerine, hükümetlerin daha fazla gözetleme, güçlendirilmiş güvenlik güçleri ve genişletilmiş yetkiler aracılığıyla durarak felaketleri daha da kötüleştirme riskiyle karşı karşıya kaldığına dair bir iddia var.

Kaynak;BBC

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb