Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 30 Ekim 2013 2240 Görüntüleme

Yeşile, Yeşil Katılıyor!…

Beykoz Belediyesi ile Dünya Dilleri Merkezi ve Yeryüzü Halkları Dostluk Vakfı işbirliğiyle ülkemizin 81 ilinde gerçekleştirilecek “Barış ve Dostluk Hatıra Ormanları” projesinin ilk adımı Beykoz’da atıldı.

Dünya barışına katkıda bulunmak, ülke genelinde ağaçlandırmanın öneminde dikkat çekmek, ağaç ve orman ve sevgisini artırmak amacıyla “100 Milyon Ağaç 3 Orman” sloganıyla başlatılan proje kapsamında, Beykoz’un Göllü Köyü’nde Orman Bakanlığı tarafından tahsis edilen alana 2 bin adet sarıçam fidanı dikildi.

Proje kapsamında düzenlenen ağaç dikme törenine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Dünya Dilleri Merkezi ve Yeryüzü Halkları Dostluk Vakfı Başkanı Selamettin Tellioğlu, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, belediye çalışanları ve gönüllüler katıldı.

Projeye verdikleri destekle İstanbul’un akciğeri olan Beykoz’un doğal mirasını korumayı ve zenginleştirmeyi hedeflediklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Orman Bakanlığı burada gördüğünüz 12 hektarlık alanda ağaç dikmek isteyen gönüllülere imkân tanıyor. Çalışma kapsamında toprağa tutunma oranı yüksek olan sarıçam ağaçlarını tercih ettik. Burada toprakla buluşan fidanlar kısa sürede büyüyecek, yeşil olan ilçemiz daha da yeşerecek. Ağaçlandırmaya ayrılan bu alanın tamamın yeşillenmesini diliyor, bu güzel çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Tellioğlu: “Barış ve dostluğun en ideal sembolü ağaçtır”

Dünya Dilleri Merkezi ve Yeryüzü Halkları Dostluk Vakfı Başkanı Selamettin Tellioğlu da başlattıkları projeyle dünya üzerinde barışa ve kardeşliğe vesile olmak istediklerini belirterek; “Bugün burada 3 ormanın temelini atmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Dünyada barışın huzurun ve dostluğun gelişmesi için kurulmuş bir derneğiz. Barışın ve dostluğun en ideal sembolü ağaçtır. Ülkemizin ve Dünya’nın farklı kentlerinde yüz milyon ağaç dikeceğiz. Kuracağımız ormanların barışa katkı sunmasını temenni ediyor, sayın bakanımıza ve belediye başkanımıza verdikleri destek dolayısıyla sonsuz teşekkürler ediyorum.” şeklinde konuştu.

Tellioğlu, Dünya liderlerine birer mektupla çağrıda bulunacaklarını ve ülkemizde 2 bin fidan diken ülkelerin başkentlerinde 10 bin fidan dikeceklerin söyledi.

Konuşmaların ardından Başkan Çelikbilek ve gönüllülerin iştirakiyle fidanlar toprakla buluştu.

“100 Milyon Ağaç 3 Orman” Projesi kapsamında kurulacak olan;

-İstanbul Barış ve Dostluk Hatıra Ormanı,

-Türkiye Barış ve Dostluk Hatıra Ormanı ve

-Dünya Barış ve Dostluk Hatıra Ormanı’nda toplam 100 milyon ağacın toprakla buluşması hedefleniyor.

Kaynak: Beykoz Belediyesi Basın Bürosu

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb