Ana Sayfa Köşe Yazarları 7.06.2024 241 Görüntüleme

ESKİCİ

Eskiler alırım, eskiler, hurdacııı hurdacııı!!!!

Bu sene kızım LGS’ye girdi seneye diğer kızım YKS’ye girecek ama ben şu an itibariyle tüm eğitim sistemini hurdacıya vermek istiyorum. Eskiciye yani. Neden mi? işte tam da bu yüzden.
En çok önem verdiğim şey, ne kadar bir çocuk başarılı olursa olsun ne kadar zeki olursa olsun sosyal hayatında eğer başarılı olamıyorsa, bunların hepsi birer çöptür.
Yaşamanın amacı çalışmak değil, sadece yaşamaya katkıda bulunmak için çalışma hayatına ihtiyacımız var. Öyleyse bu çocukları asıl önemli olmaları konuda gereken konuda eğitmek yerine, 100 tane soru karşısında başarılı olmaya çalışmalarını sağlamak sizce ne kadar mantıklı!!

Akşama kadar çocukları okulda tutmak,
çocukların hayatla bağlantılarını kesmekten başka hiçbir şey değil.
Bu kadar asosyal çocukların daha sonra şiddet ve zorbalıkla sınanması sürpriz olmasa gerek.
Eğitim sisteminde adaletin getirilmesi için öncelikle eğitimin herkesin ulaşabileceği boyutta olması gerekir.
Gençlerin asosyal olmasını önlemek için devlet bütçesinden yanılmıyorsam beşyüz dolar ücretin her ay gençlerin hesabına aktarılmasını sağlayan bir Japonya olamayacağımızı artık görüyoruz. Ancak
însani değerlerden, ahlaki değerlerden kopmayan çocuklar yetiştirmeyi hala bence amaç edinebiliriz.
Üşenmeyip çocukları için pedagojik formasyon almış ve eğitim koçu olmuş bir kadın olarak 20 yıl çalıştığım iş hayatımda gördüğüm tek şey diplomanın en son önemli olduğu. Çünkü karşılaştığım en büyük zorluk uyum sağlamakta zorlanan insanlar oldu.

Biliyorum ki her şartta böyle insanlarla karşılaşmak normal. Ancak bunu asgari düzeye çekebilmek bizim elimizde.

Her zaman söylediğim gibi İlk eğitim ailede başlıyor. Ebeveynlerin kendi yaştaşlarına yaklaşımları ve onların hakkındaki konuşmaları, evdeki küçük bireyler için çok güzel örnekler teşkil ediyor.
Lütfen duymadıklarını sanmayın. Onların her yerde gözü ve kulağı var. Biliyorsunuz ki onlar algıda seçicidirler ve rol modelleri sizsiniz.
Bu çocukları soru çözmekteki yetenekleri kadar yaşam karşısında karşılaştıkları zorlukları çözme becerileri içinde eğitmemiz gerekiyor.
Karşılarındakini kırmadan, gücendirmeden, ama kendileri de adaletsiz bir şekilde hakları yenmeden yaşamlarına devam edebilsinler.
Bu  arada küçük bir not düşmek istiyorum. Lütfen kendi okullarında sınava giremeyen çocuklar, başka okullarda sınava girerken çok büyük tedirginlik yaşıyorlar. Gözetmen öğretmenlerden şöyle bir ricam var. O gün çocukların bu tedirginliklerini,önsezilerine katarak çocukların dikkatlerini en az şekilde dağıtmaya uğraşmak, topuklu ayakkabı giymek yerine düz taban ayakkabılar giymek ve başka çocukları uyarırken diğer çocukların konsantrasyonunu bozup başarılarının  çok ince bir çizgi de gezindiği bu çocuklara yardımcı olmak için ne kadar büyük katkıda bulunabileceklerini söylemek istiyorum.

İlginizi çekebilir

YAP KEŞKE DEME

YAP KEŞKE DEME

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb