reklam
Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem, Manşetler, Siyaset, Son Dakika 17 Nisan 2019 191 Görüntüleme

CEMAL SATALOĞLU’NUN FAALİYET RAPORU GÖRÜŞLERİ!..

CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun, Beykoz Belediye Meclis Toplantısında Faaliyet Raporu hakkında CHP Grubunun görüşlerini açıkladığı ve gazetemize gönderdiği konuşma metni;

 

“Sayın başkan,

Değerli Belediye meclis üyeleri,

Değerli birim müdürleri,  

Değerli Beykozlular ,

Değerli basınımız,

Sizleri saygı ile selamlıyorum…

Beykoz Belediyesinin 2018 faaliyet raporu hakkında grubumuz adına görüşlerimizi belirtmek üzere söz almış bulunmaktayım.

Faaliyet raporu kitabı incelendiğinde Beykozlunun  sosyal yaşamına rahat ve mutlu bir şekilde devam edecek şekilde projeler yapıldığı ve  Beykoz da bir sorun kalmamış gibi anlatım yapılıyor.

Geçmiş Ak parti belediye yönetimleri sadece maketleri ve slaytları seven bir yönetim olarak hafızalarımızda kalmayacak fotoğrafları da seven bir belediye olarak anılacaktır. (fotoğraflarla reklam yapmayı seven bir belediye yönetimi olarak da anılacaktır.)

Öyle hatırlayacağız onları..

Bu kitap 390 sayfa ama yaklaşık 580 adet fotoğraf var.

Bu kitap geçmiş dönemlerde daha inceydi.Yıllar içinde fotoğraf sevgisi arttı.

Geçmiş Ak parti yönetiminin sonradan ortaya çıkan bu fotoğraf sevgisi , faaliyet raporları kitaplarının  kalınlaşmasından başka bir işe yaramadı..

Çünkü ,Beykoz gerçeği bu fotoğraflardaki gibi değil! Buna sokaklarda ve caddelerde yürüyerek şahit olabilirsiniz.

Fotoğraf sevgisi demişken, sayın başkan sizin başarılı fotoğrafçılığınızdan  bahsetmeden geçemeyeceğim. Umarım bir  fotoğraf sergisi de Beykoz’da açarsınız.. Beykoz’umuzunun güzel insanlarını ve enfes doğasını OBJEKTİFİNİZ ile buluşturursunuz.

DSC_0025

Sayın başkan ve Değerli belediye meclis üyeleri,

Faaliyet raporunda kısacası; asfalt çalışmaları, parke taşı döşemeleri, ruhsat verme törenlerinin fotoğrafları  ile dolu.

Faaliyet raporunda  önceki yıllarda da  var olan proje tahminleri, belediyenin görevi olan ilaçlama, veterinerlik hizmetleri, atık toplamaya dair fotoğraflar, temizlik yapıldıktan sonraki kaldırım fotoğrafları yer  almakta.

Asfalt yaması yapmak, parke taşı döşemek, merdiven yapmak, tadilat yapmak ve buna benzer faaliyetler yapmak   belediyelerin zaten  asli görevidir.

Sayın başkan ve değerli belediye meclis üyeleri,

15 yıldır belediye yönetimi  Ak partide  olmasına rağmen, merkezi hükümette  iktidarda  olmanıza rağmen, hala Beykoz da ki sorunlar yumak olmuş önümüzde durmaktadır.

Kanuni engelleri var dediğinizi duyar gibiyim..

Ama merkezi iktidar AK partide.. Her seçim döneminde bu sorunların üzerinden prim yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz için  bu sorunlar çözülemedi..

DSC_0018

Sayın Başkan, Değerli belediye meclis üyeleri,

Ak parti 2004 yılından itibaren Beykoz’da iktidar. Aralıksız  3 dönemdir iktidar ve son seçimde Beykoz halkı  iktidarın devamı yönünde oy kullandı. Bu dönem itibariyle 4.döneminiz.

Sizlere sadece son  5 yıl ile ilgili bazı RAKAMSAL verilerini sunmak istiyorum..

Beykoz Belediyesinin son 5 yılda elde ettiği gelir :

2 milyar 27 milyon liradır. Bu gelirin 361 milyon 598 bin lirası 2018 yılında elde edilen gelirdir.

Beykoz Belediyesinin son 5 yılına ait harcama tutarı ise :

Eski parayla 1 katrilyon 468 trilyon yeni parayla   1 milyar 468 milyon liradır. Bu harcamanın 389 milyon 629 bin lirası 2018 yılına aittir.

Lütfen dikkat ediniz …

Bunlar  sadece son 5 yıla ait veriler…

15 yıl aralıksız iktidara kalınmasına rağmen, sadece son 5 yılda bile harcanan tutar bu .  Geçmiş AK partili belediye yönetiminin vizyon projesi, tadilat  yapılarak hizmete sunulan, ümraniyelilerin bile teşekkür ettiği  nikah salonu projesi, ayrıca Riva’ya ait  ne olacağı belirsiz sadece ismi olan bir kanal Riva projesi var.

 

Sayın Başkan ve Değerli belediye meclis üyeleri,

Beykoz  Belediyesinin 2018 faaliyet dönemine  bakıldığında karşımıza şu oranlar çıkmaktadır. Bütçenin yüzde 24’  ü yani   yaklaşık  123 milyon 371 bin lirası yanlış planlamadan dolayı kullanılamamıştır.

Bütçenin gerçekleşme oranına bakıldığında  bu oran ise  %76 ‘da kalmıştır.

Bu oran sizi yanıltmasın sakın,

Gerçekleşme oranını yükselten veriler ,Temizlik müdürlüğünün  temizlik ihalesini alana şirkete ödediği tutar, ulaştırma müdürlüğünün kiralama için yaptığı ödemeler, Fen işleri müdürlüğünün tadilat ve hizmet binası için yaptığı harcamalar ve personel gideridir…

Çöp toplamak veya  her yıl parke taşı döşemek veya asfalt yaması yapmak belediyecilik değildir.

Boğazın en uzun sahil şeridine sahip bir ilçe Beykoz, sadece bu hizmetleri hakketmiyor.

(Temizlik hizmetleri bütçesine deiğinmek gerekirse;)

Temizlik hizmetleri müdürlüğü bütçesinin kullanımı tahminden daha fazla olmuştur. Bu müdürlüğün bütçesinin gerçekleşme oranı %134.84 dür. Bu artışın nedeni dövizde meydana gelen kur farkı yükünün, yüklenici firmadan alınıp Belediye kaynaklarından karşılanıp karşılanmadığı izaha muhtaçdır?

73737c8a0922c8e022f973bdc1288d46_big_r

Sayın Başkan Değerli belediye meclis üyeleri

2018 yılında hizmet alımı için ödenen tutar  yaklaşık 204 milyon 206 bin liradır.

2018 yılında taşıt ve iş makinesi kiralama bedeli olarak Belediye kaynaklarından ödenen tutar 22 milyon 242 bin liradır.

Dikkat ediniz..

Kiralama için ödenen AYLIK ortalama  tutar eski parayla 1 trilyon 853 milyar yeni parayla  1 milyon 853 bin liradır.

Park ve bahçeler müdürlüğünün bütçe kullanım oranı %44 ‘de kalmış.  Geçmiş yıllara göre bu oranının düşük kalmasının nedeni depodaki bitki ve malzemeler kullanılarak yılın  geçirilmiş olmasıdır…

Aslında faaliyet raporundaki  bu ifade bile  geçmiş dönemdeki savrukluğun bir itirafıdır aynı zamanda

Beykoz çorak bir yer değil ki ,toprakları verimli, yeşilliği ile ün yapmış bir ilçe ..

Fakat , park bahçeler müdürlüğünün  son 5 yılda harcadığı  tutar eski parayla 70 trilyon 154 milyardır. (yani 70 milyon 154 bin liradır.)

Sayın başkan ve değerli belediye meclis üyeleri,

Muhtarlık müdürlüğü bütçesinin gerçekleşme oranı  %18 de kalmıştır. 2018 yılında bu müdürlük bütçesi kullanılmamıştır. Muhtarlarımızın, kira sorunu var, personel sorunu var, genel giderlerinin karşılanması ile ilgili sorunları var. Bu sorunlarının çözümü için kurulan bu müdürlüğün aktif olarak kullanılması gerekir. Hukuki altyapısının araştırılarak bu müdürlüğün aktif hale getirilmesini öneriyoruz..

Hukuki alt yapı derken önceki dönem gibi tekrar sarı zarfların gelmesini istemiyoruz..

 

Sayın başkan ve değerli belediye meclis üyeleri,

Belediye çalışmaları  için adeta lokomotif müdürlük olması gereken Fen işleri müdürlüğünün bütçesinin 2018 yılında gerçekleşme oranı ise %111 dir.

Bu orana bakarak belediyenin çalıştığı yargısına kapılmayınız.. içinde bulunduğumuz meclis salonu ve yan binanın tadilatı için yapılan harcamalar bu oranı yükseltti.

2018 yılında Fen işleri  müdürlüğü harcamalarının kısa bir özetini sizlere sunmaya çalışacağım..

-Hizmet binası yapım ve bakım onarım için ödediği tutar yaklaşık 19 milyon  liradır. Bu tutarın ayrıntısına baktığımızda 2017 yılında yaklaşık 13 trilyon yani 13 milyon ile ihale edilen içinde bulunduğumuz bina için ödenen tutar ve  Prof. Dr Necmettin Erbakan kültür merkezinin tadilatı için ödenen yaklaşık 6 trilyon yani 6 milyon liranın   toplam tutarının oluşturduğu görülüyor.

– Yağmur suyu şebeke geliştirilmesi için ise sadece 1 milyon 164 bin lira harcama yapılmıştır.

– Asfalt kaplama, tretuvar ve alt yapı çalışması için 27 milyon 495 bin lira harcanmıştır.

Tüm bu veriler aslında bizlere önceki dönemlerden kalma  alışkanlıkla  YÜRÜTME organının fen işleri müdürlüğünde geçmiş yıllardan farklı bir politika izlemediğini  gösteriyor.

Sayın başkan

Değerli belediye meclis üyeleri,

Beykoz belediyesinin 2018 yılı  geliri toplamda  361 milyon 598 bin liradır. Bu gelirin yaklaşık %43 ‘ü 2B gelirlerinden elde edilen gelirdir.

2018 yılı için 2B gelirleri , 154 milyon 347 bin liradır.

Beykoz Belediyesinin vergi gelirleri, temizlik hizmetleri müdürlüğü bütçesini dahi karşılayamaz. Yani vergi gelirlerimiz ile çöplerimizi dahi toplayacak durumda değiliz.

2018 vergi gelirlerimiz ile personel giderlerini ancak ödeyebilecek durumdayız..

Maalesef tablo bu…

Kaynaklarımız var ama bu kaynaklar uzun vadeli sürekliliği olacak kaynaklar değil..

Konuşmamın başında da    bahsetmiştim son 5 yılda harcanan para eski parayla       1 katrilyon 468 trilyon yeni parayla 1 milyar 468 milyon lira..

Sadece 5 yıl önceye  değil 15 yıl öncesine gidin  Beykoz’da gelişmişlik anlamında bir ilerleme var mı ?

Hatta gerileme var… Sorunların üzerine yeni sorunlar katıldı..

256447152a7b2fb80ba3101d24fbabe2_big_r

Sayın Başkan ve Değerli belediye meclis üyeleri,

2018 yılı sonu itibariyle Beykoz belediyesinin borcu 78 milyon 933 bin lira.

Banka mevduat hesaplarında ise yaklaşık 416 milyon lira nakit olduğu görülüyor.

Beykoz Belediye yönetimin 2B gelirlerinden dolayı bir kaynak sorunu yaşamadığı açıkça görülüyor.

Peki  Beykoz’un  sorunları  noktasında kalıcı bir çözüme yıllardan beri neden  ulaşamıyor?

Mülkiyet konusunda adımlar atıldı doğru.. Ama bunca yıl iktidarda kalınmasına rağmen bu sorunlar çözülmeliydi…(Çözülebildi mi?) Çözülemedi..

Sayın başkan ve Değerli belediye meclis üyeleri,

15 yıldır Ak partili belediye yönetimlerinin olmasına karşın, üstelik merkezi hükümette iktidar olunmasına karşın hizmet adı altında sürekli  popülist çözümler yapıldı.

Kalıcı çözümler getirilemedi.

 

Sayın başkan ve Değerli belediye meclis üyeleri,

5 yılda 15 yıllık hizmet yapacağım dediğiniz Beykoz ‘da, AK parti belediye yönetimlerinin başarısızlığı nedeni ile Beykozlu 15 yılını kaybetti.

Gençler işsiz…

Beykoz’da  esnaf siftah yapamıyor..

Her Beykozlu ay sonu getirebilmek için  iktisat profesörü gibi enflasyon ile mücadelede kendisi için yeni bir ekonomik model yazıyor ve uyguluyor…

Beykoz’da

Yeni Keynesler ..

Yeni Adam Smithler yetişiyor Adeta..

Beykozlu sosyal yardıma muhtaç hale getirildi…

Sayın Başkan ,

Değerli Belediye meclis üyeleri,

Beykozlu yıllarca yaşamlarını sürdürdükleri yerlerin akıbetinin belirsiz olmasında dolayı mutlu değil. Beykozlu  tedirgin….

Yenimahalle’nin arka sokaklarını veya yenimahallegöl bahçedeki Kadıköy denilen bölgeyi, incirköyün harmantepesini, Tokatköyün bombalı deresini, gümüşsuyunun çifte havuzlarını  ve diğer mahallelerin  arka sokaklarını  geziniz.. Beykozlunun mutsuzluğunun  anlaşılması için    anketlere gerek yok

Sayın başkan,

Değerli belediye meclis üyeleri,

Meşhur bir konumuz var Beytaş

Aslında bir de Beyyap var..

Beykozlunun, Beykoz Belediyesi denilince  en çok konuştuğu konulardandır…

Bu kürsülerden defalarca  geçmiş dönem Cumhuriyet halk partisi meclis üyesi arkadaşlarımız  soru sormasına rağmen  cevap alamadığı bir konudur bu.

Yani

Beykoz Belediyesine ait şirketler..

Geçmiş Ak parti yönetimleri Belediyenin ve şirketlerin mali tablolarını  sunma konusunda hep sıkıntı yaşadı.

Beytaş’ın 2018 bilançosu faaliyet kitapçığında sunulmuş.

Fakat gelir tablosu yine yok.

Sayın başkan ve değerli belediye meclis üyeleri,

Beykoz’da ,  oluşan zarar nedeni ile öz kaynakları eksiye düşen yani batan, sonrasında belediyeden kaynak aktarılarak öz kaynağı artıya geçirilen Beytaşın neden zarar ettiği yıllardır anlaşılamadı.

Bilançoya bakıldığında geçmiş yıl zararlarının yaklaşık 19 milyon 369 bin lira olduğu görülüyor.

Faaliyet raporunda yer aldığı şekli ile Beytaş konusu 2018 yılında da belirsizliğini koruyor. BEYTAŞ bugünde izaha muhtaç bir konudur.. Israrla Beykozludan kaçırılıyor.. Hesabı verilemiyor.

Konuşmama son vermeden ,

Beykoz’a hizmet etmiş belediye yönetimlerine, birim müdürlerine , belediye meclis üyelerine, belediye personeline ve katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz.

2019 yılında hukukun tesis edildiği ve  demokrasiye saygının arttığı bir yıl olması dileklerimizle hepinize teşekkür ediyoruz..”

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb