Ana Sayfa Köşe Yazarları 24.11.2020 4075 Görüntüleme

UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ!

Bugün günlerden 24 Kasım; anlamını bilen için kutsal bir gün. Bizleri “biz” yapan öğretmenlerimizi yılın bir gününde de olsa andığımız ve onlar önünde saygıyla eğildiğimiz bir gün.

Başöğretmenimiz ulu önder Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben 24 Mart 1923’ de Kütahya Lisesinde yaptığı konuşmada eğitime, öğretime ve öğretmenlere verdiği önemi çok net bir şekilde ortaya koymuş ve Türk milletine bu konuda vazgeçilmez bir hedef çizmiştir. O günkü konuşma da bir “Nutuk” niteliğindeydi.

Muallime efendiler ve muallime hanımlar bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve bir arada bulunmaktan çok memnunum. Memleketimizi, toplumumuzu gerçek mutluluğa, gerçek hedefe ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Fakat bu iki ordunun hangisi daha değerlidir, hangisi diğerinden önemlidir? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Zira her iki Ordu da çok hayatidir.

Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söylemeliyim ki; sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz. Biz iki ordudan birincisine, vatanı çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya – bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelen sahibiz.

…Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zafer elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusu ile mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi gerçek mutluluğa, gerçek zafere ulaştırmak istiyorsak bizi ölümden kurtaran ve hayata bağlayan bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük, kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmamız gerektiğini inkâr etmemeliyiz.

…Arkadaşlar asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik için şunu da belirtmeliyim ki; kıymetli bir eserde ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten doğrudur. Bir ordunun değeri kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler, siz de bu irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymeti ile ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etme savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağına eminim.

Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum.

Ulu Önder Atatürk 97 sene önce ilim ve irfan ordusunun kumanda heyeti olarak öğretmenleri görmüştür.

Ulu önder ve başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ilim ve irfan ordusunun kumandanları olan öğretmenlerimize olan önem ve değerin ölçüsünde bu ülke muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaktır. 24 Kasım Öğretmenler Günü’ nü başta baş öğretmenimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu uğurda can veren şehit öğretmenlerimizin ve görev yapmakta olan tüm öğretmenlerimizin nezdinde kutluyor, onların önünde saygıyla eğiliyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • Figen KADAYIF :

  24 Kasım 2020-16:52

  24 Kasım…Ümit senin de ifade ettiğin gibi gerçekten özel bir gün. Aslında hepimizin yüreğinde yer tutan bir “Öğretmenimiz” vardır. ATAMIZIN muhteşem konuşmasını da bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim. Tebrik ederim çok başarılı bir yazı olmuş. Eline , yüreğine sağlık arkadaşım. Ben de Atamızın ışığında ve yolundaki tüm öğretmenlerimize kucak dolusu sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bu anlamlı günlerini yürekten kutluyorum.

  • Ümit yazar :

   24 Kasım 2020-18:12

   Başöğretmenimiz Atatürk’ e, o kutsal mesleği yerine getiren öğretmenlerimizi saygı ile andığımız bu özel güne ilişkin köşe yazısına değer verip beğeni ve yorum yapan nadir hayranım. İyi ki varsınız.

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb