Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 6 Kasım 2023 418 Görüntüleme

SATALOĞLU’NDAN ARAÇ KİRALAMA ÖNERGESİ!…

CHP İBB meclis üyesi Cemal Sataloğlu’nun araç kiralamaları ile alakalı gazetemize göndermiş olduğu önerge aşağıdaki gibidir;

2022 yılında ihalesi yapılıp   2023 yılına sarkan   Atık yönetimi ve kent içi temizlik hizmetleri kapsamında kullanılmak üzere yapılan araç kiralama işine ait yapılan sözleşme  28 şubat 2023 yılında biliyorsunuz sona erdi.

Doğal olarak idarenin bu iş süresi bitmeden ihaleye çıkması gerekiyordu elbette. Ama bu iş garip bir biçimde yapıldı. Önce  yapılan işin akışını kısaca anlatim sonra sorularımı sorayım.

İdare 16 Şubat 2023 de ihaleye çıkıyor. İşin başlama tarihini de  ihale ilanından 12 gün sonra yani 1 Martta başlayacağız deniliyor. BU İHALENİN YÖNTEMİ , YANİ ADI SADECE AÇIK İHALE, SÖZDE AÇIK İHALE BU. ASIL ADI ADRESE TESLİM İHALE ASLINDA. İHALE KANUNUNDA OLMAYAN  BİR YÖNTEM BU .ADRESE TESLİM İHALE YÖNTEMİNİ    BULUP    UYGULAYANDA SADECE AK PARTİ BU ARADA. Bu kadar büyük bir bütçeli ihalede işbaşı tarihi ihale ilanından 12 gün sonra olarak planlanması adrese teslim ihale olduğunu gösteriyor zaten. Rekabet ortamı yaratmamak için çaba sarfedilmiş .İhalenin işe başlama tarihi 1 mart 2023 bitiş tarihi ise 31 mayıs 2024’dür.Sözleşme tutarı ise  254 milyon 207 bin lira artı KDV’dir. İş sadece bakın  araç kiralama işi . Atık toplama işi içine  binek araç kiralama işide araya sıkıştırılmış. Bunları bir kenarda tutalım.

Aynı idare bu ihale ilan tarihinden sadece 6 gün sonra 22 şubat 2023 tarihinde  aynı iş için tekrar ihaleye çıkıyor. Burada  da iş süresi 3 aydır. 50 milyon 810 bin lira artı KDV’dir. Aynı araç kiralama işi yani

Özetle aynı iş için  aynı dönemleri de içine alan 2 farklı ihale ilanına çıkılıyor.

Büyük bütçelerin ödendiği  her iki ihalede büyük bir tesadüf olsa gerek artık ne hikmetse   geçerli teklif sayısının  sadece 1 olmasıda   ve üstelik hep aynı yüklenici lehine ihalenin sonuçlanması   zaten sonucun baştan belli olduğunu göstermektedir. Görünen köy kılavuz istemez misali yani.Toplamda 305 milyon lira artı KDV’li bir alım süreci yani var burada.

5393 sayılı belediye kanununun 26.maddesininde izah edildiği üzere aşağıda belirttiğim sorularımın belediye başkanlığı makamınca yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.

1) İdare söz konusu alım ihalesini daha öncesinde bir tarihe almayarak 16 şubat 2023 tarihinde yaptığı  bu kadar büyük bütçeli bir ihaleyi  ilanından sadece 12 gün sonraya iş başlama tarihi belirleyip rekabet koşullarının sağlanmasını neden engellemiştir. İlgili yüklenici firma ısrarla neden kollanmaktadır.

2) İdare ilk ihale ilanından sadece  6 gün sonra üstelik  aynı  dönemleri de içeren aynı  alım için   3 aylık ikinci bir ihaleye neden çıkmıştır? İdare ilk çıkılan ihalenin ihale kanununa aykırı olduğunu ve iptal edilebileceği ihtimali üzerinden mi bu yöntemi seçmiştir.İdare neden inatla 4734 sayılı ihale kanununa muhalefet etmeyi sürdürüp adrese teslim ihale yapmaya devam etmektedir.

3) İdare ,16 şubat ‘da 2023/54896 ihale kayıt numaralı ihalede yer alan   MART-NİSAN-MAYIS  aylarında da aynı kiralama işi için  ödediği hakkediş tutarı nedir? 22 Şubat’da yapmış olduğu  2023/174444 ihale kayıt numaralı ikinci ihalede araç kiralama süreleri MART-NİSAN-MAYIS AYI için ödediği hakkediş tutarı nedir?Bu söz konusu 3 ayda   aynı araçlar için  mükerrer ödeme yapılmışmıdır? Bu aylarda aynı iş için yapılan ödemelerde kamu kaynakları nasıl korunmuştur?

4) Söz konusu ihalelerde toplamda kaç adet binek aracı kiralanmıştır ve kiralanan  binek araçları kimlere tahsis edilmiştir? Bu araçlar nerededir ?Bunların  aylık kiraları  nedir?

5) Araçların farklı finansal kiralama yöntemleri kullanılarak idarenin mülkiyetine ait taşınırlar olması yerine araç kiralama   yöntemini seçerek bu şekilde  kiralamanın ,araçların alımından daha hesaplı olduğu kanaatine   hangi bilimsel hesaplama yöntemi  yapılarak tespit edilmiştir? Bu hesaplamada sonuç nedir?

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb