Ana Sayfa Köşe Yazarları 7.11.2023 1432 Görüntüleme
Gökhan Taneri Vural

Giresunlu bir ailenin Beykozlu evladıyım. Boğaziçi Üniversitesi Fizik mezunu olup bilgi iletişim sistemleri ve elektrik altyapı sistemleri kurdum. Yaklaşık 600 kişiye iş imkanı sağladım. Bu kişilerin büyük çoğunluğu Beykozludur. Siyasete girdim öncelikle Beykoz'a ve Ülkeme hizmet etmek için gönül verdim.Kırk yaşımdan sonra Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümünden sonrasında da Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Benim olduğu kadar tüm çocukların daha iyi şartlarda yaşaması için elimden geleni değil yapılması gerekeni yapıyorum. Daha da fazlasını yapacağım...

CHP ÖZGÜRLEŞTİ, YEREL SEÇİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Cumhuriyet Halk Partisi özgürleşti derken Genel Başkanından, İstanbul İl Başkanına, hatta Tokatköy’ünden, Gümüşsuyu’na adı özgür olanlarla demek istemedim. Kimsenin ihtimal vermediği bir şekilde Sayın Özgür Özel’in Genel Başkan seçilmesi CHP’ye sempati duyan hemen herkesin umutlanmasına sebep oldu. Tabi Sayın Genel Başkanın kurultay konuşmasında verdiği sözleri tutmasıyla da umutlar yükselecektir. Umarım yerel seçimlerdeki adaylar bir an önce önseçim hatta eğilim yoklaması ile belirlenir. Böylece mevcut belediyelere yenilerini ekleme şansı doğabilir. Yerel seçimlerde elde edilecek zafer seçmenin 4 yıl boyunca umudunu yüksek tutacaktır. Umarım seçim sonrası yapılacak tüzük değişikliği ile konuşmasında belirttiği değişiklikler yapılır ve uygulanır.

Yerel seçimler yaklaştı. Özellikle ilçelerde adaylar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Beykoz özelinde yerel seçimleri değerlendirmek ve yaklaşan seçimlerde neler yaşanabileceği konusunda bazı öngörülerimi yazmak istedim.

İktidar partisi için geçmiş 3 dönemi düşününce kazanmak kolaymış gibi görünüyor. Peki, iktidar partisi rehavete kapılıp rahat bir seçim olacağını mı düşünüyor? Bence hayır. Sanki zor bir seçim olacakmış gibi; erkenden hazırlıklara başlamış görünüyor. Zaten mevcut belediye hizmetlerini ve iktidarın kamusal gücünü en üst düzeyde kullanmanın yanı sıra, rakibini zayıflatmak üzere seçmen üzerinde profesyonel stratejiler uyguluyor ve hazırlıyor görüntüsünde.

Peki, muhalefet; parti içi yönetim seçimleri yani kongreler ve kurultay telaşından yerel seçimlere hazırlıklar yapılmıyormuş gibi görünse de aday olmayı düşünenler tarafından seçmen nezdinde çalışmalar hızlanmış görünüyor. Aslında kongreler seçim heyecanı içerisinde partilileri harekete geçirmekte önemli bir strateji gibi görünmekte. En azından parti üyeleri ile iletişim hızlanmış, kongreler sonrası taraf olanların yerel seçimlerde birlik olmaktan başa çare olmadığını anlamış gibi görünüyor. Anlamayanları ikna etme çabasında.

Muhalefetin bugüne kadar ki oylarına bakıldığında tek başına bu seçimi kazanması mümkün görünmüyor. Neyse ki yerel seçim olduğu için adayın kim olduğu bu durumda çok önemli. Aday çok kısa süre önce iktidar partisine oy vermiş seçmenin hatıra sayılır bir kısmının kendisine oy vermesini sağlayacak bir aday olması gerçeği gün gibi ortadadır. Kaldı ki diğer muhalif partilerin bir şekilde ittifak yapması gereklidir.

Muhalif partilerde egolarına yenik düşmüş, kişisel menfaatlerini büyüsüne kapılmış aday adayları olabilir. Aday olmama durumu göze alınmadan bu mücadele yapılamaz. Aday belirlenmeden önce yapılabilecek fedakârlıklar ve güç birlikleri olmadan seçimler kazanılamaz. Zaten rekabetin kıyasıya hatta eşit olmayan şartlarda yapılacağı düşünüldüğünde, enerjiyi parti içi mücadelelere harcamak pek akıl işi gibi değildir. Bunu anlayan adayların kazanacak adayları belirleyeceği, kavgasız tartışmasız özenilen birlik görüntüsünü sağlayacak bir seçim olmasını dilerim. Esas iş kazandıktan sonra başlayacak.

CHP’nin yeni Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’i tebrik ediyor, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

07 Kasım 2023

GÖKHAN TANERİ VURAL

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb