Ana Sayfa Güncel 15 Nisan 2013 2406 Görüntüleme

YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER.

2B yasası sürecinde rayiç bedeller belli olmaya başladı. Önce Antalya hemen sonrasında da İstanbul’dan sesler yükselmeye başladı. Haliyle konu oturduğunuz evin veya yaşadığınız yerin tapusu olunca vatandaşın duyarlı olması kaçınılmaz. Yine de yeterli derecede çözüm arayışı göremiyorum. Kimse vatandaşın yüreğine su serpecek cümleleri söylemiyor. Ne iktidar ne de kamu görevlileri. Her kafadan bir ses.  Hal böyle olunca 2B danışmanı olarak görev bana düşüyor. NTV ana haber bülteninde yayınlanan röportajımda açıkça söyledim. “Mücadele etmeden teslim olmamak gerek, hukuki süreç anayasa mahkemesine bireysel başvuru şeklinde devam etmektedir. Hak yerini mutlaka bulacaktır.”

Beykoz’da rayiç bedeller belli olmaya başlayınca Muhtarlar Birliği hemen bir miting düzenledi. 2B konusunda mağdur olanların sadece Beykoz’da 19.000’e yakın parselde yaklaşık 80.000 kişiyi etkilediğini göz önünde bulundurarak mitinge katılımın fazla olmadığını düşünsem de yine de 4-5.000 kişinin toplanmış olması dikkat çekiciydi. Ardından CHP adeta çıkartma yaptı. İki gün sonrasında Genel Başkanın Otobüsü ile üzerinde TBMM Grup Başkan Vekili Sayın Akif Hamzaçebi ve milletvekilleri ile birlikte vatandaşın yüreğine su serpecek söylemlerde bulundular. Örneğin asla bu işin peşini bırakmayacaklarını ve her vatandaşın hakkını alana kadar mücadeleye devam edileceğini söylediler.

Ben de bu söyleme katılıyorum çünkü halk arasında sıkça kullanılan  “yanlış hesap Bağdat’tan döner” diye bir deyim vardır. Hesabın yanlış olduğu açıkça ortada. Doğru bir hesap olsa iki kere düzeltme yapılmaz, hatta özellikle rayiç bedellerin düzeltilme beklentisi bu kadar yaygın olmazdı. O zaman bu hesap mutlaka düzeltilecek. Hesap neden yanlış farklı bir açıdan açıklamaya çalışayım. 6292 sayılı yasa kapsamında 68 ilde 308.000 hektar arsanın satışı yapılacak. Bu arsanın %95’i orman köylüsü ve yaklaşık 24 Milyar TL gelir bekleniyor. Bu arazilerde Orman İçinde 2,1 milyon, orman bitişiğinde 4,9 milyon toplamda yaklaşık 7 milyon kişi yaşamaktadır. Bu orman köylülerinin bu bedelleri ödemesi asla mümkün değildir. Peki, kimler ödeyebilir? Diyeceksiniz ki orman köylüsü olmayan vatandaşlar ödeyebilir. Hayır, onlar da ödeyemezler. Çünkü ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyeleri, tasarruf edebilme kabiliyetleri her gün ekonomi sayfalarında açık açık yazmakta. Kimler alabilir sıralayayım: 6293 sayılı kanun ile yabancıların 30 dönümle sınırlı arsa alabilme kabiliyeti 600 dönüme çıkarıldığına ve artık bundan sonra karşılıklı eş değerlerde birbirimizin ülkelerinde mal edinebilme kabiliyetimiz olan MÜTEKBİLİYET yasasını da kaldırıldığına göre YABANCILAR.  Haksız kayırmalar ve yandaş ilişkileri ile milletimizin hakkının üzerinden sömürülen rantların paydaşları. Bu kanunun 2B kanunu dediğimiz kanunun hemen arkasında çıkarılması tesadüf değildir herhalde. Peki, o zaman Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaşında şehit olan ecdadımız bu toprakları korumak için şehit olmadılar mı? Kime karşı, YABANCILARA! Bilselerdi ki, torunlarının 100 yıl bile geçmeden kendi elleriyle bu toprakları teslim edeceklerini canlarını feda ederler miydi?

İlçemizde 9 mahalle özel proje alanı ilan edildiğinden bu mahallelerdeki rayiç bedeller açıklanmadı. Özel projenin ne olduğunu vatandaş tam anlamış değil. Yetkililer özel imar planı yapacaklarını söylüyorlar. Yani yapılacak özel imar planını ( Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayından sonra)  hak sahiplerinin çoğunlukla birleşerek müteahhitle anlaşma yapabileceğini söylüyorlar. O zaman özel imar planı yapılacak mahalleler denmesi gerekmez mi? Özel proje alanı denilince milletin aklına bina veya site projeleri geliyor. Bu sitelerde yapılacak daireler özellikle bu mahallelerde astronomik rakamlarla satılmaz mı? Hak sahibi diye kanunda belirtilen fakat aslında tapusunu alacağını uman vatandaşın sahip olacağı hakkı veya tapusunun kendi payına düşen değeri bu sitelerden bir daire almaya yetecek mi?

Bu köşeyi siz okuyucularımı düşünceye sevk edebilmek ve farklı açılardan bakabilmeniz için yazıyorum. Yazımın içerisinde ki soruları düşünmenizi tavsiye ederim. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutlarım.

14 Nisan 2013

Gökhan Taneri VURAL

info@gokhanvural.com

www.gokhanvural.com

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb