Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 19 Aralık 2020 6861 Görüntüleme

Beykoz’un Anıt Ağaçları Sağlığına Kavuşuyor!…

Beykoz’un anıt ağaç mirası ile çevre ve can güvenliğini korumaya yönelik sağlık taramaları neticesinde anıt ve aday anıt ağaçların bakım çalışmalarına başlandı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi işbirliğiyle yürütülen sağlık taramalarıyla ilçe genelindeki 180 anıt ağaç ve aday anıt ağacın kök, gövde ve iç kısımlarında bilimsel inceleme ve ölçümler yapılarak her bir ağaç için tek tek rapor hazırlandı.

Mevsim itibariyle,  Tokatköy Sultanaziz Caddesi, Ortaçeşme Spor Caddesi ağırlıklı olmak üzere ilçedeki anıt ağaçların niteliklerini koruyacak şekilde bakım, budama, tepe tacı küçültme ve restorasyon çalışmalarına başlandı.

IMG-20201217-WA0014

İstanbul Üniversitesi raporu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün komisyon kararına uygun yapılan çalışmalarla tüm anıt ve aday anıt ağaçlar, bakımları yapılarak yeniden doğaya, ilçenin tarih ve kültür mirasına kazandırılacak.

İlçedeki bakım ve budama çalışmaları anıt ağaçlara can verirken kuruyan dalların ya da ağaçların fırtınalı ve yağışlı havalarda can ve mal güvenliği için oluşturduğu risk de önlenecek.

Beykoz’un anıt ağaç varlığını korumaya yönelik çalışmalar budama mevsimi (Kasım-Mart ayları) boyunca devam edecek.

IMG-20201217-WA0016

Kaynak: Beykoz Belediyesi Basın Bürosu

İlginizi çekebilir

HENTBOLDA İMZALAR ATILDI!..

HENTBOLDA İMZALAR ATILDI!..

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb