reklam
Ana Sayfa Köşe Yazarları 8.10.2019 441 Görüntüleme

Tebdili Kıyafet

Tebdil-i Kıyafet, kıyafet değiştirmek demektir. Tebdil-i kıyafet (tebdil gezmek /tebdilü’l-kıyafe), saraylarda farklı bir hayat süren hükümdarların kimliklerini gizlemek için kılık değiştirip halkın durumunu bizzat görmek veya kendileri hakkında düşüncelerini öğrenmek amacıyla onların arasında dolaşmasıdır. Yani her padişahın yaptığı ve uzun uzun anlatılan olaylar silsilesi.

Gününüze uyarlaması ise idarecinin etrafındaki dalkavukların ördükleri ve sürekli kendilerine ve yandaşlarına menfaat temin etmek için empoze ettikleri bilgi ve görüşlerden ayrıca korumalarından ayrılarak halkın arasına karışmasıdır.

Bunun şu faydası var olur.

Halkın gerçek sorunları ve gündemi ile kendi gündemleri ve uğraştıkları işlerle ne kadar alakalı olduklarını

Halkın istek ve talepleri ile ne kadar ilgili oldukları ve çözüm üretmede ne kadar yetersiz kaldıkları ya da başarılı oldukları

Ayrıca yöneticilerinin halktan kopuk olmadıklarını, rahat ulaşabileceklerini ve sorunları ile yakından ilgilendikleri hissini uyandırır

…..

Yöneticiler şunu yapmalı. Şikâyetle ilgili konuyu yerinde incelemeli Aynı sorunu kendisi de yaşamalı ki .. Trafikte, otoparka, minibüste, otobüste, yaya kaldırımında, hastanede,her alanda.. Bak o zaman nasıl çözüm üretilir.

İşte bunları yapan halkın idarecisi olur. Yoksa birilerinin güdümünde emir alan verilen görevleri yapan, görev süresi bitince unutulanlardan olur.Kalıcı olmak dileğiyle

SORUN ÇÖZME VE YÖNETME BECERİSİ

Sorun çözmek için önce sorunun varlığının kabul etmek ve fark etmek gerekir. Daha sonra tanımlamak ve alternatifler üretmek, uygun çözüm yolları bulmak ve birini seçmek ve uygulamak sonucu değerlendirmek ve düzeltmeler yapmak gerekir.

Lafı nereye getireceğim, denir ki bunlar bilimsel bir çalışma şekli ama uygulanmıyor. Sebebi  ise güçlü irade bulunmaması toplumun menfaatleri değil, bireylerin çıkarlarının  ön planda tutulması.

Basit bir örnek mi? Yaşadığımız Beykoz Kavacık dörtyolda araçların hatalı park etmeleri, denetimsizlik nedeniyle trafikte tıkanmalar olur ve yıllarca bu durum devam eder.  Çözüm yolları bulunmuş ama güçlü irade ortaya konulmayınca sistemi işaret ve uyarı levhalarına havale edince sorun çözülememiş. Çok mu zor oraya bir zabıta görevlendirmek, insanlara otoritenin kurallarını hatırlatmak.

Bu basit bir örnek, sorun çözmede güçlü irade ortaya koymazsanız aldığınız kararların anlamı olmaz. Bu durum ise idarecinin sorgulanmasına neden olur. Kimsenin zarar görmeyeceği ortak aklın iradesi ile mutlaka sorunlar çözülür.

Ama hastalığımız meselelere basit,yüzeysel,ciddiyetsiz korumacı ve kollamacı yaklaşımlar nedeniyle sorunları halının altına süpürürüz ama halı da kabardı. Yeni halılara ihtiyaç duyulmadan çözüm üretmek dileğiyle…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb