BEYKOZ BELEDİYESİ 2. FOTOĞRAF YARIŞMASI BAŞLIYOR!..

BEYKOZ BELEDİYESİ 2. FOTOĞRAF YARIŞMASI BAŞLIYOR!..

Beykoz’un binlerce yıllık doğal ve tarihi güzellikleri ile köklü medeniyet mirasını fotoğraf sanatı aracı
Ana Sayfa Köşe Yazarları 4.07.2020 13435 Görüntüleme

MASUNİYETİN YARATTIĞI MAĞDURİYET

Masuniyet kavramı; korunmuş olma, emniyet içinde bulunma durumu, sağlamlık, muhafaza altında bulunma, dokunulmazlık eminlik olarak tanımlanabilir. Mağduriyet ise haksızlığa uğrama durumu, zarara düşme, zarar görmedir.
İnsanoğlu asırlardır kendini masuniyet içerisinde hissettiğinde menfaatlerini ve mevcut durumunu korumak için yeni mağduriyetler yaratmıştır. Mağduriyetler yaratırken de kesinlikle adaleti, hukuku, inanç ve kuralları tanımamıştır. Çünkü bu masuniyetin bin yıl süreceğine inanmıştır. Siyasi, ekonomik, dini, yasal ve yasal olmayan yollardan elde ettiği masuniyeti kazanılmış hak gibi görmüştür.
İşin doğrusu, iktidar ve güç sahibi olanlar kendi menfaatlerini korumak, mevcut durumlarını muhafaza etmek ya da yapılması gerekenleri yapmayarak mağduriyetler yaratırlar. Bunu da doğal hakları gibi görürler. Geleceklerini garanti altına almayı hedeflerler.
Masuniyet sahibi kişiler aldıkları kararlarla binlerce hatta milyonlarca insanın ölümüne, soykırımlara, sürgünlere, zulümlere, hak ihlallerine sebep olmuşlardır. Yakın tarihimiz bunların örnekleri ile doludur. Sadece yirminci yüzyılı incelesek yeter. Hitler, Stalin isimlerini anmak bile konuyu açıklar.
Masuniyetin bize daha çok dokunduğu durumlardan biri de yerel yönetimlerde rastlanan versiyonudur. Bir sonraki seçim galibiyetinin sigortası önceki dönemde oluşturulan mağduriyetlerdir. Kendi dönemlerindeki sorunları hiç üzerlerine almadan yeni seçimle birlikte çözeceklerini iddia ederler. Sanki koltukta başkası oturup imzayı başkası atıyor gibi.
Siyasi ortamda önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Yeni siyasi oluşumlar gerçekleşti. Aslında eski partilerden yeni partiler doğdu. Sanki 2000 yılı sonrası siyasi havayı teneffüs ediyoruz. Bakalım masuniyet sahipleri çok partili siyasi hayata saygı mı gösterecek? Yoksa yeni yeni mağduriyetler mi yaratacak? Bekleyip göreceğiz…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

PARAZİT

PARAZİT

Tema Tasarım | AnatoliaWeb