Ana Sayfa Köşe Yazarları 23.07.2022 755 Görüntüleme

İNSANA ÜMİTÇE YAKLAŞIM

İnsanları sınıflandırma fikrinin kökeni çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Durup dururken bu da nereden çıktı diyeceksiniz! Sonuçta her insanın iki kulağı, iki gözü, bir burnu, bir ağzı, iki kolu, iki ayağı vardır. Vardır da ; iş bununla bitse keşke. Bilim adamları işi gücü bırakıp niye bizleri sınıflandırsın yoksa.

Kimi olaya sosyolojik yönden, kimi de psikolojik yönden yaklaşadursun bu güne kadar yaşamış olduğum tecrübelere göre insanların birbirlerine göre çok çok farklı olduğunu keşfetmiş bulunmaktayım. Şimdi bunlara bir göz atalım.

  1. İYİ GÜN DOSTU İNSAN TİPİ: Bu tür tipler, sevdikleri ya da öyle göründükleri dost, arkadaş ve akrabalarına, yakınlarına karşı onları en mutlu günlerinde yalnız bırakmayarak sevdiklerinin sevinçlerine ortak olan insanlardır. Bu türler aynı kişilerin üzüntü ve kederlerinde ise acılarını tazeleyeceği gerekçesiyle büyük bir düşünce örneği göstererek yanlarında bulunmamayı yeğlerler.
  2. KÖTÜ GÜN DOSTU İNSAN TİPİ: Bu tür tipler ise iyi gün dostuna nazaran sayıca daha azdırlar. Bunlar sevdikleri dost, arkadaş ve akrabalarına, yakınlarına karşı onları üzüntülü, kederli günlerinde yalnız bırakmayarak onlara manevi yönden destek olan insanlardır. Sadece kötü günün dostu insan türleri ise üzüntülerine ortak oldukları kişilerin iyi günlerinde ise bu mutluluğu belki kendi aralarında kutlamak isterler, çocuklarının torunlarının düğününü belki aile arasında yapmak isterler gibi olgunca bir düşünce içerisine girerek; kendilerine iletilen nazik daveti geri çevirirler.
  3. HEM İYİ GÜN HEM DE KÖTÜ GÜN DOSTU: Günümüzde türüne çok da rastlanılmayan ama varlığı halinde kesinlikle her daim aranılması, varlığının sizler için olan kıymetinin kendisince de bilinmesi için aynı yakınlık ve candanlıkla yaklaşılması gereken insan tipleridir.
  4. EGOSU TAVAN İNSAN TİPİ: Bu tür insan tipleri ise genelde hamuruna fazla kabartma tozu konulduğundan ayakları bir türlü yere basmayan, suratındaki “ Sadece ben bilirim” tavrındaki mimiklerin sabitleşmesinden dolayı yüz ifadesi de hep aynı olan insan tipleridir.
  5. BENLİK YOKSUNU İNSAN TİPİ: Egosu tavan insan tipinin tam zıddı olup, bunlarında kendilerine ait bir fikir ve düşüncelerinin olmaması nedeniyle ya da olan fikir ve düşüncelerini de ifade edebilme, ortaya sürme konusundaki öz güven yetersizliği sebebiyle kendilerini toplumdan tecrit eden insan tipleridir.
  6. PROKOVATİF İNSAN TİPİ: Bu tür insan tiplerine yağcı insan tipleri de diyebiliriz. Genelde çalışan kesime ait olup; bulundukları mevkide ilerlemek isterken kendilerine rakip olarak gördükleri kişilere karşı her türlü entrika, hile dolan ve yalanla rakibini saf dışı bırakarak yol alan insan tipleridir.
  7. DÜNYA MALI DÜNYADA KALIR DİYEN İNSAN TİPİ: Bu tipler para biriktirmekten nefret ederler. “Para harcanmak içindir “ felsefesinin iddialı savunucuları olup, nefes almadan para biriktirenle her daim “Sanki öbür tarafa götüreceksin” tartışmasına girerler. Bu türlerin durumu abartanları, harcayacak para olmadığında ise “ Keşke iki kuruş kenara ayırsaydım “ diyerek pişmanlık içerisine düşerler.
  8. PARAGÖZ İNSAN TİPİ: Bunların ise “ Dünya malı dünyada kalır; har vurup harcanmalıdır “ diyen insan tipinin tam zıddı olup günün yirmi dört saatini servetinin son durumuna harcar ve bunları en iyi hangi platformda değerlendirirsem en yüksek getiriyi sağlarım diye düşünür. Kendisini ilgilendiren her ekonomik verileri yakından takip edip, benim diyen ekonomisti cebinden çıkaran insan tipleridir.
  9. AKLI ŞEYİNİN TEPESİNDE OLAN İNSAN TİPİ: Bu tür insan tipleri için hayat zamparalıktan ibarettir. Kimisi seçici davranırken kimisi de nefes alsın yeter der ve ayrım yapmaz. Bu uğurda servetini sınırsızca harcayan insan tiplerinin en zararlıları evli olanlar olup, aile birliğine verdiği tahribat nedeniyle türlerinin en tehlikelisi olarak bilinirler
  10. AKŞAMCI İNSAN TİPİ: Bu tür insan tipleri ise sınırını bilip içen ve sınır mınır tanımam diye ikiye ayrılır. Sınır tanımayanlar gecenin sonunda ise kendini bile tanıyamayacak duruma düşebilirler. Azı karar, çoğu zarar prensibini şiar edinip kadeh kaldıranlar ise bu dünyanın yükü ancak böyle hafifliyor diyerek kendilerince bir motto geliştirmişlerdir.

 

Herkesin kendine göre bir insan tiplemesi vardır diye düşünüyorum. Hayat en büyük tecrübe ne de olsa. Sizin tiplemeleriniz ne peki?

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

SORULARIN CEVAPLARINI BİLMEK

SORULARIN CEVAPLARINI BİLMEK

Tema Tasarım | AnatoliaWeb