reklam
Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem, Manşetler, Siyaset, Son Dakika 27 Eylül 2019 291 Görüntüleme

İKLİM İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ!.

TÜDAV’ın davetlisi Nobel Barış Ödüllü Uzman Keith Brander; “İklim için hep birlikte çalışmalıyız

Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi Newyork’ta devam ederken, 2007 yılında yazdığı iklim raporuyla Nobel Barış Ödülü kazanan Danimarkalı bilim insanı Keith Brander Türkiye’ye geldi. TÜDAV (Türkiye Deniz Araştırma Vakfı) nın  davetlisi Brander, “Bireysel önlemler iklim değişikliğiyle mücadele için önemli ama tek çare tüm ülkelerin ortak hareket etmesi.” dedi. Brander, balık azlığını sadece iklim değişikliğine bağlamanın doğru olmadığını da ekledi.

DSC_0001

İklim değişikliğinin izlerini takip etmek ve küresel ısınmayı 2030 yılından önce 2 derecenin altında tutmak için toplanan Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi 75 ülkenin katılımıyla gerçekleşiyor. ABD-Newyork’ta ki zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra tüm liderler sera gazı yaratan emisyonların düşürülmesine ve iklim değişikliğine karşı hazırladıkları programları anlatılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde düzenlenen zirve şimdiye kadar yapılan en büyük iklim buluşması olurken 16 yaşında okyanusu tek başına geçen İsviçreli Greta Thunberg’ın konuşmasıyla dünyaya sesini duyurdu. Etkileri her geçen gün artan iklim değişikliğini anlatmak için 2007 yılında bir grup bilim adamıyla hazırladığı raporla Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Danimarkalı bilim insanı Prof. Keith Brander, İstanbul’da deneyimlerini anlattı.

DSC_0003

Yabancı türler için Karadeniz riskli;

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın davetlisi olarak Danimarka’dan gelen Prof. Brander, Süveyş Kanalı yoluyla kıyılarımıza gelen türleri bildiğini ve gelişmeleri takip ettiğini söyledi. Brander, “ Sıcak sulardan gelen türler iklim değişikliğiyle göçe başladı. Geldikleri ortama adapte olmayı başarıyorlar. Akdeniz’i takip etmelisiniz ama bu canlılar Karadeniz için büyük sıkıntı yaratabilir.” dedi. İsviçreli Greta ile Kopenhang’da tanıştığını söyleyen Brander,“ Tüm dünyada iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bir uyanış ve hareketlilik var. Her yerde söylediğim gibi tüm ülkelerin hep birlikte çalışması ve ortak amaç uğruna politikalarını belirlemesi gerekiyor. İklim değişikliği raporunu hazırlarken Türk bilim insanları da çabaladı. Atmosferdeki karbondioksitin yaklaşık yüzde 30’u okyanuslar tarafından emilir. İklim değişikliğinde okyanusların sera etkisini azaltma önem ve etkisi tartışılamaz. Okyanusları koruyamazsak bu oran gelecekte devam eder mi? Yeni yaklaşım, iklim değişikliğinin etkisinin azaltmak için okyanusların en az yüzde 30’nun koruma alanı ilan edilmesi yönünde.” dedi. Annesinin 1934 yılında Nazi Almanya’sından kaçarak Türkiye’ye geldiğini ve Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyen Brander, “2005 yılında Suriye’de yaşanan kuraklıkla birlikte tarımdaki verimsizlik köyden kente göçü doğurmuştu. Halen süren savaşın bir nedeni de bu kuraklıktır” dedi.

DSC_0004

“İklim değişikliği aynı zamanda güvenlik sorunudur”

İngiltere’de Balıkçılık ve Deniz Ekosistemi uzmanı olarak başladığı kariyerini Danimarka’nın iklim programını koordine etmek için Uluslararası Deniz Araştırma Konseyi’nde sürdüren Brander, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’ne hazırlanan raporun başyazarıydı. Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Brander’ı davet eden TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, “İklim değişikliği sadece ekonomik ya da ekolojik değil güvenlik sorunudur. Uzun vadeli planlara, yönetim ve organizasyonlara en önemlisi halkın bilinçlendirilmesine ihtiyacımız var. Bir yarımada ülkesi Türkiye değişimden mutlaka etkilenecek. Deniz çayırlarının çiçeklenmelerinin değiştiğini, yılan balıklarının nehirlerde azaldığını, mercanların toplu ölümlerine, yabancı istilacı türlerin arttığına, balık göçlerinin değiştiğine şahit oluyoruz. Bunların mali portresi milyonlarca dolar olarak hesaplanıyor. Okyanuslardaki bir derecelik artış deniz canlılarının kütlesini yüzde 5 azaltır. Deniz suyunun asit nitelik kazanmasıyla azalan çözünmüş oksijen, canlılarının yaşamını sınırlar.” dedi.

DSC_0005

Deniz Tutkusu

Ben yeniden denizlere açılmalıyım,

Denizle gök arasında yapayalnız kalmalıyım,

Yüksek bir gemi ve yol gösteren bir yıldız tek isteğim…

Dümenin gıcırtısı, rüzgarın şarkısı ve beyaz yelkenin sallanışı ile

Suları örten buğuyu ve uzaktan söken şafağı seyretmek bütün zevkim .

Evet ben yeniden denizlere açılmalıyım….

John Masefield

DSC_0006 DSC_0007 DSC_0008 DSC_0009 DSC_0014 DSC_0017 DSC_0018 DSC_0019 DSC_0020 DSC_0021 DSC_0023 DSC_0024 DSC_0025 DSC_0026 DSC_0027 DSC_0028 DSC_0030 DSC_0036 DSC_0039 DSC_0040 DSC_0041 DSC_0043 DSC_0044 DSC_0045 DSC_0046 DSC_0047 DSC_0049 DSC_0010 DSC_0015

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb