Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 18 Eylül 2020 2989 Görüntüleme

Hayrullah Usta, “Heyecanımız var!..”

Yönetim Kurulu kararıyla Beykoz Giresunlular Dernek Başkanlığına getirilen Hayrullah Usta, ilçede kimseyle kavga etme niyetlerinin olmadığını söyledi.
Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hayrullah Usta, önceki dönem Başkanı Ali Bilir, Fuat Kuş, Coşkun Türk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Karlıtepe Mesire Alanı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltıda ilçedeki gazete temsilcileriyle bir araya geldi.
DSC_0017

Beykoz’da 1987 yılında kurulan Giresunlular Derneği uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürürken yeni tip koronavirüs nedeniyle kongrelerini gerçekleştirilemeyince yeni Başkanını Yönetim Kurulu kararıyla seçti.

Yönetim Kurulu kararıyla başkanlığa getirilen Hayrullah Usta, basın mensuplarına yaptığı konuşmasında, Beykoz’un sıkıntıları ve bu sıkıntıların çözümü için katkı sunmaya gayret ettiklerini kaydetti.

 

Usta, “Nisan ayında yapılacak olan olağan kongremiz pandemi sebebiyle ertelendi. Ali Bilir başkanımız işlerinin yoğunluğundan dolayı aday olmayacaktı, bende Yönetim Kurulunun ve hemşerilerimizin uzlaşısı sonucunda kongrede tek aday olarak yer alacaktım.” dedi.

Beykoz’da kimseyle kavga etmek ya da yarışmak gibi bir niyetlerinin olmadığını da ifade eden Usta, şunları söyledi:

Amacımız mikro milliyetçilik yapmak değil Beykoz’a katma değer üretecek olan ve fayda sağlayacak olan her oluşum içerisinde olmaktır. Asla kimseyle kavga etmek yarışmak gibi bir niyetimiz yok. Heyecanımız var ve bu heyecanı sonuna kadar kullanacağız.”

Usta’ya görevi devreden Ali Bilir, kendisinin de görevi Fuat Kuş’tan bir dönemliğine Giresunluların talebiyle aldığını söyledi.

Bilir, “Nisan’da Genel Kurulu yapamadık. İl dernekçiliği anlamında Beykoz’da ilk derneğiyiz. Diğer dernekler tüzüğü, yöntemi üzerinden faydalanılmıştır. 33 yıllık bir derneğiz. 16 yıldan bu yana aralıksız her yıl iftar sofralarında 30-40 bin kişiyi ağırlayan bir derneğiz. Derneğimizin çok fazla ortada dolaşmaması, reklama yönelik olmadığındadır. Geçmişte de olduğu gibi yöneticileri farklı noktalarda önemli görevlerdeki arkadaşlarımızdan oluştu. Hiçbir zaman siyasi bir partiye angaje olmadık. Bundan sonrada bu misyonu sürdüreceğiz.” dedi.

1600428686054_DSC_0010

Geçtiğimi yıl Beykozlu Giresunlular Derneğinin 28 üniversite öğrencisine burs verdiğini kaydeden Bilir, sözlerini şöyle sürdürdü:

En az yıllık 200-300 bin liralık bütçeyle, hemşerilerine katkıda bulundu. İş arayan hemşerilerimize destek olduk. 2019 yılında 28 öğrencimize burs sağladık. Bu dönemde var gücümüzle çalıştık. Çok sık seyahat etmemden dolayı görevimi yeterince yerine getiremedim. Bu başkanlık, araba bagajlarında gezdirilen dosya başkanlığı değildir. Benim bu boşluğum sürecinde bunu Coşkun Türk arkadaşım idare etti. Bütün yönetim kurulu, maddi manevi önemli sorumluluklar üstlendi. Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığından sonra siyasi girişimlerim oldu. Ticari hayatımıza devam ederken Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin Genel Başkanı oldum. Yoğunluğum da arttı, bu görevi arkadaşlara devretmek durumunda kaldık.”

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hayrullah Usta’nın yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle:

BEYKOZ  GİRESUNLULAR  DERNEĞİ’NİN  BASIN  AÇIKLAMASI

Sayın  Basın  Mensupları  ve  değerli  Yönetim  Kurulu  üyelerim  hepinizi  saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle  kahvaltımıza  ve  davetimize  göstermiş  olduğunuz  ilgiden  ve katılımınızdan  dolayı  teşekkür  ediyorum.  Bilindiği  gibi  geçen  günlerde Giresun’umuz  başta  Dereli,  Doğankent,  Tirebolu,  Yağlıdere  ilçelerimiz  olmak üzere  büyük  bir  sel  felaketi  yaşamıştır.  Can  kayıplarımız  ve  mal  kayıplarımız olmuştur.  Başta  şehit  olan  askerlerimize  ve  sivil  vatandaşlarımıza  Allahtan rahmet  diliyoruz.  Yakınlarına  baş  sağlığı  dileriz.  Yaralılara  acil  şifalar  diliyoruz. Umuyoruz  ki  devletimiz  ve  milletimiz  bu  yaraları  tez  zamanda  sarar.  Bir  daha  bu gibi  felaketlerin  ülkemizde  olmamasını  temenni  ediyoruz.

DSC_0023

Bildiğiniz  gibi  1987’de  kurulan  Beykoz’un  en  eski  derneklerinden  olan,  Beykozlu Giresunlular  Derneği  olarak  uzun  yıllardır  Beykoz’da  faaliyetteyiz.  Beykoz’un sıkıntıları  ve  sorunlarının  çözümü  noktasında  hemşerilerimizle  birlikte  katkı sunmaya  gayret  ediyoruz.    Nisan  ayında  yapılacak  olan  olağan  kongremiz pandemi  sebebi  ile  ertelendi.  Ali  Bilir  başkanımız  işlerinin  yoğunluğundan  dolayı kongrede  tekrar  aday  olmayacaktı,  ben  de  Yönetim  Kurulu’nun  ve hemşerilerimizin  uzlaşısı  sonucunda  kongrede  tek  aday  olarak  yer  alacaktım.   Ancak  bu  süreç  uzadıkça  uzadı.

Ali  başkanımızın  da  işlerinin  yoğunluğundan  dolayı  görevlerini  ve  işlerini yeterince  yerine  getirememesi  derneğimiz  açısından  iyi  bir  durum  olmazdı. Dolayısıyla  görevi  aksatmamak  adına  yönetim  kurulu  toplanarak  kendi  içerisinde beni  başkan  seçti.  Ben  zaten  bildiğiniz  üzere  2012  yılından  beri  Hasan  Başkan, Fuat  Başkan  ve  Ali  Başkan  dönemlerinde  yönetim  kurulu  üyeliği  yapmaktayım.  Elimden  gelen  bütün  gayretleri  de  sarf  etmekteyim.  Asla  siyasi  bir  ayrıştırma  ya da  fark  gözetmeksizin  tamamen  STK  ve  Beykoz  ruhu  ile  hareket  ettim  ve  bundan sonra  da  etmeye  devam  edeceğim.  Bundan  sonra  yapılacak  olan  ilk  kongrede aday  olacağımı  belirtirim.

DSC_0008

Bu  süre  içerisinde  hepiniz  ile  birlikte  çalışacağız.  Beykoz’un  en  eski derneklerinden  olan  ve  önüne  ilk  defa  Beykoz  ifadesini  koyan  dernek  bizim derneğimiz  olmuştur.  Geçmişte  yaptıkları  ortadadır,  birçok  noktada  Beykoz’a ciddi  katkı  sağlamıştır  ve  çözüm  sunmuştur.  Ve  aynı  şekilde  yine  STK  hayatı içerisinde  ve  sosyal  hayat  içerisinde  yine  en  yüksek  şekilde  var  olmaya  devam edeceğiz.

Amacımız  mikro  milliyetçilik  yapmak  değil  Beykoz’a  katma  değer  üretecek  olan ve  fayda  sağlayacak  olan  her  oluşum  içerisinde  olmak,  buraya  fikir  sunmak, çözüm  sunmak,  proje  sunmaktır.  Asla  kimse  ile  kavga  etmek  gibi,  yarışmak  gibi bir  niyetimiz  yoktur.  Bunun  böyle  bilinmesini  arzu  ederiz.  Şimdiye  kadar başkanlık  ve  yönetim  kurulu  üyeliği  yapmış  olan  ve  ahirete  göçmüş  dernek başkanlarımıza  ve  yöneticilerimize  Allahtan  rahmet  diliyoruz.  Yaşayanlara  da sağlık  selamet  diliyorum.  Hepsine  teşekkür  ediyorum.  Bundan  sonraki  süreçte Beykoz’da  yine  hemşerimizle  birlikte  ciddi  projeler  üretmeye  ve  etkinlikler yapmaya  aynı  şekilde  devam  edeceğiz.  Heyecanımız  var  ve  bu  heyecanımızı sonuna  kadar  kullanacağız.

Biz  Beykozlu  Giresunlular  derneği  olarak  ilçe,  köy,  mahalle  derneklerimiz  ve mahalle  muhtarlarımız  ile  birlikte,  siyasi  partilerde  görev  yapan  hemşerilerimiz ile  ve  Beykoz’un  çeşitli  kademelerinde  ve  meslekler  gruplarında  görev  yapan hemşerimiz  ile  birlikte,  seçilmiş  meclis  üyesi,  belediye  başkanları  ve milletvekilleri  ile    birlikte  nerede  hangi  hemşerimiz  var  ise  onların  hayatlarını kolaylaştırmak,  sıkıntılı  ve  mutlu  günlerinde  yanlarında  olmak  ve  geleneklerimiz ve  göreneklerimizi  gelecek  kuşaklara  aktarmak  için  yapılacak  olan  tüm  kültürel faaliyetlerimiz  dahil  olmak  üzere  hep  birlikte  el  ele,  kol  kola  Beykoz’da dernekçiliğimizi  yapacağız.

Biraz  da  yapacağımız  işlerden  bahsedelim.  Bilindiği  üzere  geleneksel  olarak Beykoz’da  çeşitli  etkinlikler  yapıyoruz.  Başta  31.ncisini  düzenleyeceğimiz  Beykoz Kaymak  Donduran  Yayla  Şenlikleri’ni  yapıyoruz  ve  18.incisini  düzenleyeceğimiz Beykoz’da  İftar  Çadırını  kuruyoruz.  Her  yıl  dernek  kurulduğundan  beri  Türkiye’de tek  olan  Afyon  Karahisar  İşcehisar’daki  il  şehitliğimize  hemşerimizle  birlikte ziyaret  programları  düzenliyoruz.    Bunlar  sürekli  olarak  yaptığımız  etkinliklerimiz.

Şimdi  bunların  yanında  geleneksel  hale  getireceğimiz,  Giresun  fındığını  tanıtma amacıyla  Ekim  aylarında  Beykoz’da  fındık  festivali  yapacağız.  Kirazın  anavatanı Giresundur,  derneğimizde  her  yıl  Haziran  ayında  geleneksel  olarak  kiraz  festivali düzenleyeceğiz.  Beykoz’da  yaşayan  ve  Giresun’a  gitmeyen  veya  gidemeyen gençleri  her  yıl  Giresun’a  götürüp  tarihi  ve  kültürel  yerlerini  gezdireceğiz. Derneğimizde  pandemi  sürecini  atlattık  sonra  periyodik  olarak  çeşitli  paneller  ve etkinlikler  düzenleyeceğiz.  Derneğimizin  adı  altında  Beykozlu  Giresunlular Danışma  Meclisi  kurarak  Beykoz’umuza  ve  derneğimize  projeler  ürettireceğiz.

Bu  duygularla  yola  çıkıyoruz.  Katıldığınız  için  dernek  adına  saygılarımızı sunuyoruz.  Sağlıklı  günler  dilerim.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb