Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 12 Mayıs 2022 290 Görüntüleme

CHP’li Sataloğlu; “Beykoz’un Malına Mülküne Sahip Çıkmamız Gerekiyor” !….

İBB ve Beykoz Belediye CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun Mayıs ayı meclis toplantısında yaptığı ve gazetemize gönderdiği konuşmanın orjinal hali ile aşağıdadır;

GÜNDEM KONUSU ; BU AY MECLİS GÜNDEMİNE GELEN FAKAT KOMİSYONDA BEKLETİLEN BEYTAŞ AŞ’NİN SERMAYE ARTIŞINA KONU TAŞINMAZIN AYNİ SERMEYE OLARAK DEVRİ HAKKINDA BELEDİYE YÖNETİMİNİ UYARDIK.

5393 sayılı belediye kanununda meclis üyelerine verilmiş olan bir yetki var, vatandaşın temsilcisi olarak halkın temsilcisi olarak, iktidarı yapacağı işlemler konusunda uyarmak ve doğruyu bulmasına yardımcı olmak adına bazı uyarılarımı sunmak istiyorum müsaadenizle söz alma mecburiyeti doğdu o yüzden.

Şimdi Beytaş Aş. Beykoz için çok önemli bir konu aslında, Beytaş Aş.’ye AKP iktidarı olduğu süre içerisinde 2004 ve 2019 da yaklaşık otuz üç milyon beş yüz elli bin liralık sermaye artışı oldu. İktidara mensup yönetim bu zamana kadar Beytaş Aş.’nin sermayesini nakdi olarak yaptı ve otuz üç milyon beş yüz elli bin liranın naptığını nereye gittiğini bilen yok.

 

Beykoz’da belki iki ya da üç kişi biliyor belki bu ayrıntıyı bilemiyoruz bu paralar nereye gitti, tedarikçilere borçlar var.

unnamed

Faaliyet raporu kitapçığında her yıl arkadaşlarımız dikkat etimi bilmiyorum Beytaş Aş’nin bilançosu ,mali tabloları yer aldığı halde bu yıl o sayfa boş bırakılmış, kitap önümde isteyene gösterebilirim.

Bu konunun aslında farklı boyutları var, komisyona gelen şekliyle yeri de tarif edim Beykoz da otobüs duraklarının olduğu bölgede mezarlığın arkasındaki plazada yaklaşık 3. Katta 6 ve 7 nolu bağımsız bölümler , 4. katta 8 ve 9 nolu bağımsız bölümler, 5. Katta 10 ve 11 nolu bağımsız bölümler, 6. Katta 12 ve 13 nolu bağımsız bölümler, çatı katında 14 ve 15 nolu bağımsız bölümler var, tabi iktidarın istediği şu; yani bilgi olarakta bilin biz BU ZAMANA KADAR NAKİT VERİYORDUK BUNDAN SONRA TAPUSUNU VERECEĞİZ DİYOR.

timthumb (3)

Burada uyarıda bulunmak istiyorum özellikle bu konu bizi izleyen yönetime mensup yönetimdeki arkadaşlarımız var ise ve sizlere de yani komisyon başkanlarımıza uyarıda bulunmak istiyorum 2886 sayılı ihale kanunu var, 2886 sayılı kamu ihale kanunu kapsayan kurumlar izah edilmiş, döner sermaye kurumları ve ayrıntıya girmiyorum belediyeler, fakat o kanunun 1.maddesinde Belediye iştirakleri yok, belediyeye ait şirketler yok.

 

Uyarım şudur 2886 sayılı kanuna muaf olan belediyenin sahip olduğu şirket üzerine bu gayrimenkuller geçirilerek kiralama veya 3.kişilere satış işlemi yapılabilir bu meclis denetimi olan bir konu, iştirak şirketlerini denetleyemiyoruz yani benim önerim şu 2886 sayılı ihale kanununda muaf olarak iştirakleri Beytaş Aş üzerine geçirilmek istenen taşınmazlarla ilgili;

timthumb

Belediye idare yönetimini bu devir esnasında olası bir devir esnasında biz Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak arkadaşlarımızla tartıştığımızda böyle bir devri onaylamayacağımızı kesinlikle onaylamayacağımızı da buradan beyan edim, devir esnasında protokoller , 3. Kişilere devirler , satışlar , kiralamalar konusunda Beykoz belediyesinin dikkatli davranmasını, hassas davranmasını istiyoruz.

 

ÇÜNKÜ BİZ BEYKOZ BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİYİZ VE BİZ BEYKOZLUYUZ. BEYKOZ’UN MALINA MÜLKİNE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Spor-Giyim-Fotograf-Banner-Genis-Gokdelen-Reklam-2.gif
Spor-Giyim-Fotograf-Banner-Genis-Gokdelen-Reklam-2.gif
Tema Tasarım | AnatoliaWeb