Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 5 Nisan 2021 2828 Görüntüleme

Cemal Sataloğlu araç kiralama ihalesini sordu!…

CHP Beykoz ve İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun sitemize gönderdiği konuşma metnini orijinal haliyle okuyucularımıza aktarıyoruz.

 

“BEYKOZ BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

İdarenin 2019 yılında yapmış olduğu araç kiralamaya  ilişkin  hizmet alımının  süresi 31 Aralık 2020 tarihinde bitti. Bu nedenle idare 2020 /542109 ihale kayıt numaralı “2021 ve 2022 yıllarına ait muhtelif cins ve miktarlar iş makinesi ve araç kiralama hizmet alım işi ihalesi yaptı. Yani 2 yıl süreli araç kiralama hizmet alım işi.

İsteklilerden biri ihaleye itiraz etti ve 2 Aralık 2020 tarihinde Kamu ihale Kurulu tarafından bu ihale iptal edildi.

Bu ihale iptal olunca idare 3 ay iş süreli aynı konuyu içeren bir hizmet alım ihalesi yaptı.

timthumb

Sonrasında 15 Ocak 2021 yayın tarihli 2021/10408 ihale kayıt numaralı “21 aylık muhtelif cins ve miktarlarda iş makinesi ve araç kiralama hizmet alım “ihalesi yaptı.

Fakat bu ihaleye de itiraz edildi. Önceki ihaleye ilişkin 2 itiraz konusu vardı. Bu ihaleye de 4 itiraz konusu oldu. Sonrasında 10 Mart 2021 tarihinde kamu ihale kurulu tarafından ihale  iptal edildi.

İptal edilme gerekçelerinden kısaca bahsetmek istiyorum:

-İhalenin ,isteklilerin ihaleye katılımını engelleyici ve rekabeti daraltıcı nitelikte olduğu ve idarenin takdir yetkisi kapsamında olmadığı,

-İhale  konusu hizmet alım işinde ,mevcut ihaledeki araç sayısı ,kullanım alanlarının farklılığı, araçların teknik özellikleri dikkate alındığında bu kadar geniş ölçekli araç kiralama hizmetinde iş ortaklığının her bir ortağından ayrı ayrı yetki belgesinin istenmesi, ihale konusu işte alt yüklenici çalıştırılamayacağı da dikkate alındığında ihalenin kısmi teklife açılmamasının ihaleye katılımını engelleyici ve rekabeti daraltıcı nitelikte olduğu gerekçeleriyle iptal edildiği belirtilmiştir.

galeri_bel_haber_wy9kkv_Tj_M0tQbiE

Bu iki gerekçe önceki iptal edilen ihale ile aynı gerekçelerdir.

İdare, ısrarla neden, katılımı engelleyici ve rekabeti daraltıcı nitelikte ihale yapmaya çalışmaktadır?

Kamu ihale kurulunun  ikinci defa ihaleyi iptal etmesine karşın kurulun karşı görüşü dikkate alınmadan neden yanlışta ısrar edilmektedir?

İdare olarak , rekabet koşullarını sağlayacak ve hiçbir istekliye avantaj sağlamayacak teknik ve idari şartnameler hazırlayarak  tekrar bir  ihale yapacakmısınız?

5393 sayılı belediye kanununun 26.maddesininde  izah edildiği üzere yukarıda belirttiğim  sorularımın belediye başkanlığı makamınca yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.”                                        

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb