reklam
Ana Sayfa Dünya, Ekonomi, Genel, Gündem, Manşetler, Son Dakika 7 Ocak 2013 8341 Görüntüleme

ÇAMLIBAHÇE’DE BAZ İSTASYONU SAVAŞI SÜRÜYOR…

 

VATANDAŞ VE MUHALEFET İSYANDA!..

 Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi Evren Çıkmazı’ndaki dört katlı binanın çatısına yapılan su deposundan baz istasyonu çıkması üzerine, Mahallesi sakinleri izinsiz kurulan baz istasyonunu protesto etmişlerdi.

Baz istasyonunun kurulduğu binanın önüne giderek protestolarını sürdüren mahallelinin ısrarı üzerine bina sahibi Ramazan Oğuz AVEA ile yaptığı sözleşmeyle birlikte evinden çıkarak, “ Sözleşmeyi tek taraflı fes edersem tazminat ödemek zorundayım. Benim bunu ödeyecek gücüm yok, bana yardım edin bu sorunu birlikte çözelim“ demesi üzerine mahalleli toplanarak Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e konuyu aktarmışlardı.

Yücel Çelikbilek konuyla ilgili olarak mahalle sakinlerine, “ Cebinizde taşıdığınız telefonlardan daha fazla radyasyon alıyorsunuz cep telefonları baz istasyonlarında daha tehlikeli” demesi o günde tepki çekmişti.

Başkan Çelikbilek, mahallelilerin kendisine teslim ettiği dosyayı kaymakamlığa ileteceklerini ayrıca mahalle sakinlerinin kaymakamlığa müracaat etmeleri gerektiğini, belediye olarak ise konuyla ilgili her hangi bir yaptırımlarının olmadığını dile getirmişti.

CHP, MHP ve SP’DEN ORTAK PROTESTO!..

Tüm bu girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine CHP, MHP ve SP Beykoz İlçe yönetimleri, mahallelerdeki baz istasyonunu protesto etmek için bir araya geldi.

Mahallelerinde ki bir evin çatısında kurulan baz istasyonunu protesto eden Çamlıbahçeliler’e destek vermek için Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Saadet Partisi Beykoz İlçe yöneticileri bir araya geldi.

Eyleme destek amaçlı CHP İstanbul Birinci Bölge Milletvekili Mahmut Tanal da katıldı. Eylemde Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Evinin çatısında baz istasyonu kurdurduğu ve komşularının talep ve ısrarlarına rağmen bunu kaldırmadığı için mahalle sakinleri tarafından eleştirilen Ramazan Oğuz evinin balkonuna çıkarak kalabalığı seyretmesi ve fotoğraf çekmesi, Çamlıbahçeliler’in tepkisini daha da arttırdı.

ÖNCE MAHALLE SAKİNİ KONUŞTU

Mahalle sakinleri adına konuşan Mali Müşavir Gürsel Uygur,  “Bugün burada maddi menfaat uğruna canlarımızı ve hatta kendi çoluk çocuğunun canını hiçe sayarak, mahallemizin orta yerine, evinin çatısına BAZ istasyonu kurduran Ramazan Oğuz ve GSM şirketi AVEA nezdinde ticari kâr uğruna insan sağlığını hiçe sayarak, geleceğin teminatı çocuklarımızın ve bizlerin sağlığına kast eden bütün GSM firmalarınıprotesto etmek için toplandık. Baz istasyonu, sokağımıza TUTKU ISI markasıyla su kazanının içine saklanıp tüm mahalle sakinleri aynı zamanda enayi durumuna düşürülmüştür. Bu, bizlere büyük bir hakarettir. Biz canımızı yolda bulmadık! Canımıza ve sağlığımıza kastedilmiştir. Mahallede huzurumuz kalmadı; geceleri uykularımız kaçıyor, sürekli tedirginiz çünkü başımızda zararının ne derece olduğunu bilmediğimiz bir felaket var. Baz istasyonunun bir an önce mahallemizden kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Uygur, yardım için başvurdukları makamlardan, “ kanunlarda açık var, yapacak bir şey yok” cevabını aldıklarını söyleyerek, “ kanunlar bizim için değil mi? Anayasa’da teminat altına alındığı gibi devletimizden vatandaşının sağlığının güvence altına alınmasını bekliyoruz. Baz istasyonlarının bütün dünyada insan sağlığına zarar verdiği kanıtlanmış iken, bunlardan birinin yaşadığımız mahallede başucumuzda kurulmasını kabul etmemiz bizden nasıl beklenebilir? Canımıza ve sağlığımıza kast eden, komşuluk ilişkilerimizi bozan bu çirkin ellerin üzerimizden çekilmesini istiyoruz. Mücadelemiz bu zehir makineleri mahallemizden çıkıncaya kadar devam edecektir” dedi.

Konuşmasında Beykoz Belediyesi’ne seslenen Uygur, “ Nasıl olsa bunlar bir gün susar diye bekleyenler! Size de bir çift sözümüz var: Çok beklersiniz! Çünkü mücadelemiz artarak devam edecektir. Her türlü yasal yolları ve hukukun bize verdiği hakları sonuna kadar kullanmaya kararlıyız. Bugün yerel medyayla yaptığımız bu protesto, yarın ulusal medya ve gerekirse uluslar arası insan hakları kuruluşlarıyla da güçlenecektir. Çok yakın bir tarihte mahallemizin birinde trafik engelleniyor diye semt pazarını haftada bir güne indirmek

için referandum yapan yetkililere sesleniyorum, Çamlıbahçe’deki baz istasyonu sorunu için de bir an önce sandık kurun, Çamlıbahçe kararını versin. Gerekirse bütün AVEA hatlarımızıkapatırız! Bizler bu mahalle sakinleri T.C. vatandaşları olarak buradan devlet yetkililerine sesleniyoruz: İnsan hayatının bu kadar ucuz Görülmesine göz yumarsanız, hesabını Allah’a veremezsiniz. Bin GSM şirketi bir insanın hayatına feda olsun! Haklıyız, mağduruz” dedi

CHP İLÇE BAŞKANI HIZIR YILMAZ: BEN HALKI KIŞKIRTIYORUM!..

CHP Beykoz İlçe BaşkanıHızır Yılmaz, su tankı görünümü verilmiş verici istasyonunun kaldırılması için bundan 15 gün önce Çamlıbahçe Mahallesi sakinleriyle bir araya geldiklerini ve yetkileri, “ Verici istasyonu 15 gün içerisinde kaldırılmadığı takdirde, milletvekilleriyle birlikte tekrar gelecekleri” şeklinde uyardıklarını hatırlattı.

Hızır Yılmaz, “ Burada ben kendimi Cumhuriyet savcılarına şikâyet ediyorum. 15 gün önce dolandırıcılık yapıp baz istasyonları kuranları size suç duyurusunda bulundum, gereğini yapmadınız. Şimdi CHP İlçe Başkanı olarak, kendim hakkında suç duyurusunda bulunuyorum: Ben halkı kışkırtıyorum. Baz istasyonu tehlikeli değilse, Kaymakam’ın konutunun önüne dikin; Belediye Başkanı’nın evinin önüne dikin, gereğini yapmayan Cumhuriyet Savcısı’nın makamının önüne dikin. Bizi bir toplanır, iki toplanır gider zannediyorsanız, şimdi size 15 gün daha süre veriyorum. 15 gün içerisinde bu rezalete son vermezseniz, bu istasyon buradan kalkana kadar buraya CHP’nin çadırını kuracağım” dedi.

MHP: BU BİR ANLAŞIN ÜRÜNÜ

MHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Adnan Ceviz de mahalle halkına seslenerek, “ Buraya sizin haklı sorununuza destek vermek için geldik. Bu, bir anlayışın ürünü. Bu, her şeye para olarak bakan, Türkiye’de ne var ne yok satmaya çalışan, ne kadar değerimiz varsa her şeyi satmaya çalışan bir zihniyetin ürünü. Bu zihniyet, ‘ ya ver kurtul, ya sat kurtul’ diyor. Bunlar için insan sağlığı hiç önemli değil. Bunlar insan sağlığına sadece para olarak bakarlar. Biz MHP olarak bu haklı davanızda sonuna kadar sizin yanınızdayız; size sonuna kadar destek vereceğiz” dedi.

SP: BAZ İSTASYONU MASUMSA, KAMUFLAJ NEDEN?

Saadet Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Burhan Öz yaptığı konuşmada, “Bugün burada haklı olduğunuzun tartışılmayacağı bir toplantı yapıyorsunuz. Sizler, tüm sağlık kuruluşlarınca tehlikesi onaylanmış, insanlara verdiği zarar onaylanmış bir baz istasyonu sistemini protesto etmek için toplandınız. Hiçbir sistem hakkın karşısında direnemez. Bugün sadece Beykoz’da değil, ülkemizin her yerinde bir baz istasyonu çılgınlığı yaşanıyor. Çocuk parklarına dahi baz istasyonu yapılıyor.”

Konuyu yetkililer ile konuştuklarında, kendilerinden, “Siz cep telefonu kullanmıyor musunuz?”şeklinde bir cevap aldıklarını bildiren Burhan Öz, “ ben su da kullanıyorum. Eğer benim su şebekeme bir mikrop karışıyorsa, o mikrobu temizlemek yerine bana gelip ‘suyu içme!’ diyebilir misin? Madem baz istasyonu bu kadar masum, niçin bunu kamuflaj ediyorsunuz? Niçin güneş enerjisi sitemine, su istasyonu sistemine benzetiyorsunuz, çocuk parklarında aydınlatma sistemine benzetiyorsunuz, bacalara benzetiyorsunuz? Bu yanlışı süsleyip püsleyip bu millete yutturmazsınız.”diyerek sonuna kadar, karşılıksız olarak destek vereceklerini” ifade etti ve mahalleliye, “ sizler görevinizi yaptınız, sıra bunun muhatabı olanlarda. Bu baz istasyonlarını buradan topyekun kaldıracağız” dedi.


CHP BÖLGE MİLLETVEKİLİ AV.MAHMUT TANAL: HUKUK SİZDEN YANA

Protesto eylemine destek için mahallede bulunan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal konuşmasına, “ Biz, hukuk mücadelemizi yapacağız. Hukuk sizden yana” sözleriyle başladı.

Tanal, “ Anayasa gereğince, her vatandaş sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Ayrıca Medeni Kanun gereğince komşuların gayrimenkulleri üzerinde birbirlerini rahatsız edecek şekilde tasarruf edemeyeceklerini bildirilmiştir. Ben şimdi size burada Belediye Başkanı’nı şikâyet ediyorum. binanın üzerine dikilen o malzemeler binanın gabarisini, dengesini bozan bir husustur” dedi ve Anayasa Mahkemesi’nin bu yöndeki bir kararını hatırlatarak, ruhsatı olmadan hiçbir baz istasyonunun gabarisinin binaların tepesine dikilemeyeceğini söyledi.

Tanal, Belediye BaşkanıYücel Çelikbilek’e seslenerek, “ Ey Belediye Başkanı, ruhsat vermeden, kaçak olarak bu yapının oraya dikilmesine nasıl izin verirsiniz?” dedi.

Bina sahibi Ramazan Oğuz’un, kendi gönül rızası ile baz istasyonunu kaldırmadığı takdirde dava açacaklarını kaydeden Tanal, ilgili GSM operatörüyle yapmış olduğu baz istasyonu kurulum sözleşmesini feshettiği takdirde, Oğuz’a yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.

İletişim hakkının yaşam hakkının önünde olmadığına vurgu yapan Tanal, CHP, MHP ve SP’nin Çamlıbahçe halkı için bir araya geldiğini ve hukukunuzun ihlal edildiği her yerde bu üç ilçe başkanının yanlarında olacaklarını söyledi.

Konuşmaların sonunda Milletvekili Tanal, dava açılmak üzere mahalle muhtarı Necmettin Kahveci’ye matbu dava dilekçesi örneği ile emsal kararları takdim etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb