Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 22 Şubat 2018 1282 Görüntüleme

Beykoz’un Kentsel Tasarım Rehberi Kapıda!..

Kentsel tasarım ve mimari için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı çalışmaya Beykoz Belediyesi hazırladığı Kentsel Tasarım Rehberi’yle öncülük etti. Bölgede proje ve konut yapacak firmaların rehbere uyma zorunluluğu olacak.

Kentsel Tasarım Rehberlerinin belediyelerde karar mekanizmalarına, proje hazırlama usullerine, uygulama tekniklerine, şehirlerin planlı değişim ve gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

2b3f1dba8b1c43ae393f2ce8f3bd7362_big_r

Anadolu yakasında bir ilk

Anadolu Yakası Belediyelerinde ilk kez Beykoz’da hazırlanan rehber, bu anlamda diğer belediyelere de örnek teşkil ediyor. Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü’nce hazırlanan rehber, imar planı çıkan bölgeler dikkate alınarak çalışıldığından öncelikle Karlıtepe Bölgesi’ne uyarlandı.

12f07e02b61997655d9a478bb8f5a89b_big_r

Öncelik Karlıtepe’de

Karlıtepe için hazırlanan Kentsel Tasarım Rehberi’nde, Boğaz silüetini doğrudan etkileyen hâkim bir konuma sahip olan bölgenin doğal güzelliklerinin korunması ve özgün yapı dokusunun oluşturulması amaçlandı. Yeşil alanlar, donatı alanları, yapı adaları,  yollar, meydanlar, kent mobilyaları gibi kentsel gelişim unsurlarında belli standartların getirilmesi hedeflendi.

da2c509d775a2acd87f074e9514cf6f5_big_r

Rehberde Neler Olacak?

İmar uygulaması yapılacak yaklaşık 112 hektarlık alanı kapsayan rehber; şehirleşme ve kent estetiği hedefleri gözetilerek, projelendirme, ruhsatlandırma ve kentsel tasarım aşamasında uygulayıcılar ve tasarımcılara bağlayıcı kriterler sunuyor.

Bu çalışmayla yapıyı meydana getiren malzeme ve sistemler, bina dış cephe kaplamaları, renkler, tabela boyutları, klima balkonları, ağaç ve bitki çeşitleri, çöp depolama sistemleri sürdürülebilirlik esaslarına göre belirlendi.

ed74da526bdc9ee0bdc8ccf923edfef4_big_r

İmar adalarının eğimlerine göre % 20 den çok eğimlerde teras ev, %20 den az eğimlerde dikey orman şeklinde yapı uygulamaları “uygulanma zorunluluğu” olacak şekilde hükümler belirlendi.

Ruhsat aşamasında ise ilgililere bu hükümler tebliğ edilecek olup atık yönetimi, otoparklar, konut ve ticaret alanlarının tasarımının bu hükümler doğrultusunda yapılması zorunlu olacak.

Kaynak: Beykoz Belediyesi Basın Bürosu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb