reklam
Ana Sayfa Dünya, Genel, Gündem, Manşetler, Siyaset, Son Dakika 4 Aralık 2014 1636 Görüntüleme

Beykoz’da Tarihi Ve Köklü Bir Okul: İshakağa Ortaokulu

Adını Osmanlıda 17. yüzyılda yaşamış, Gümrük eminliği vazifesi yapmış, Beykoz’a imar alanında birçok yeni yapı kazandırmış  İshak Ağa’dan alan, Beykoz’un en köklü okullarından olan İshakağa Ortaokulu, her geçen yıl, eğitim alanında başarı çıtasını yükselten öğrenciler yetiştiriyor.

Eğitim, kültürel, sportif ve birçok alanda başarılara imza atan İshakağa Ortaokulu, Beykoz’un en köklü okullarından…

Öğrenci merkezli eğitimi esas alan bir idare anlayışına sahip olan okul yönetimi, eğitim öğretimde tüm personelin birlikte ortak hareket ettiği paylaşımcı bir yönetim anlaşıyını benimsiyor.

Veliler ile iyi diyaloglar kurarak, okulun her geçen gün daha ileri gitmesine katkıda bulunan okul aile birliği yönetimi ve üyelerine teşekkür ettiğini belirten Okul Müdürü Göksel Biçer, okulun ihtiyaçlarının karşılanmasında kermes, gezi ve çay daveti gibi etkinliklerin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Masa Tenisi Ve Basketbol’da Okul İlçe Birincisi

Spora okul olarak önem verdiklerini belirten Biçer, özellikle elverişsiz hava şartlarında zorunluluk arzeden kapalı bir spor salonuna duyulan ihtiyacı belirtiyor. Biçer, arka bahçede oluşturdukları basketbol ve voleybol sahası ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in desteğiyle oluşturulan masa tenisi alanı ile öğrencilerin spor faaliyetlerini yürütme imkânı sağladıklarını belirterek, kısıtlı imkânlarla büyük başarılara da imza attıklarını, geçen yıl ise masa tenisi ve basketbol alanında küçükler ve yıldızlar kategorisinde ilçe 1.liği elde ettiklerini vurguluyor.

İsahakağa Ortaokulunda : “Her Çocuk Bir Çiçek” Projesi

2010’da “Her Çocuk Bir Çiçek” sloganıyla, başlatılan ve bu yıl da devam ettirilen projeyle koridorların  yemyeşil donatıldığı okulda, her sınıfın diktikleri saksı çiçekleriyle, öğrencilere çiçek bakımı, çiçek sevgisi ve sorumluluğu duygusu oluşturulmaya çalışılmış. Ayrıca, bitkilerin hayatımızdaki yeri konulu bilgiler de uygulamalı öğretilmiş.

Öğrencilerimiz, Aynı Zamanda Beykoz Belediyesi Osman Akfırat Kütüphanesi Üyesidir

Okul müdürü Göksel Biçer, 2015’teki eğitim hedeflerini açıklarken, “ Her bir okul öğrencimizin, Belediye bünyesinde bulunan H.Osman Akfırat kütüphanesinin kayıtlı birer üyesi olması, bu yılki en önemli hedefimiz. Böylece öğrencilerimiz, kütüphane havasını teneffüs ederek, kitap okuma alışkanlıklarını kazanmış olacaklar. Ayrıca üye öğrencilerimizi, Türkçe dersinde değerlendirirken bu onlar için bir avantaj da sağlayacak” diye konuştu.

Öğrenciler yazarlarla buluşturuluyor

Okulun derslik şeklindeki amfi salonunda, imkân verdiği ölçüde çeşitli etkinlikler yapıldığını belirten Biçer, okulda öğrencilerle yazarların buluştuğu etkinlikler ve öğrenci veli seminerleri düzenlendiğini belirtti.

İstanbul’un, tarihi yarımadanın, Ayasofya ve Topkapı’nın güzelliklerini öğrencilerin görmesini sağlayan geziler tertip ettiklerini belirten okul müdürü Biçer, 8. Sınıfların başarılı öğrencilerini düzenli olarak her yıl Kasım ayında Anıtkabir’e, Mart ayında ise Çanakkale’ye ziyarete götürdüklerini söyledi.

Okul 1,2.ve 3.’lerine Altın Ödülü

Okulun 8. Sınıf öğrencilerinin başarı göstererek 1. 2. ve 3. olan mezunlarına her sene sonu tam, yarım ve çeyrek altın hediye ettiklerini vurgulayan Biçer, bunun onların okul hayatında bir motivasyon kaynağı da olabileceğini belirtti.

Okul Kantini Sağlıklı Her Gün Bir Avuç Kuruyemiş Ve Taze Meyve

Okullarında,  kantinlerle ilgili mevzuatın uygulandığını, kolalı zararlı yiyecek ve içeceklerin yasak olduğunu belirten müdür Biçer, kantininde sağlıklı ve ambalajlı ürünlerin bulunduğunu belirtiyor. Sene başında yapılan veli bilgilendirme toplantılarında bu konuya en baştan değindiklerinin altını çizen okul müdürü, öğrencilerine her gün bir avuç kuruyemiş ve taze meyve yemeleri konusunda uyarı ve bilgi verdiklerini de sözlerine ekliyor.

Öğrencilerden İngilizce Dergi

Yeşil Okul kapsamında çeşitli kategorilerde farklı ödüller alan Ortaokul, 2014’te çıkardığı İngilizce dergisiyle de okul tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş.

Beykoz’da yer alan bir marketin düzenlediği “ Geleceğinize Bir Damla Su Saklayınız” projesine katkı sunan okul öğrencileri bu konuda duyarlı davranarak, yönetimce ödüllendirilmiş.

Beykoz’da çeşitli spor müsabakalarında da çeşitli ödüller ve kupalar kazanan okul, bu konuda her geçen gün başarı göstererek, ödüllerine bir yenisini ekliyor.

Başkan Çelikbilek’e teşekkür

Okul Müdürü Biçer, hedeflerinin, öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmek olduğunu belirterek, bir an önce ihalenin sonuçlanarak binalarının, derslik sayılarının artarak yeniden yapılmasını istediklerini, yeni eğitim öğretim döneminde Ulusal ve Uluslar arası projelerde okulun adını duyurmak istediklerini söyledi.

Biçer, okullarının, çay daveti ve daha birçok duyuru ve etkinliğine bizzat gelerek destek veren Başkan Yücel Çelikbilek’in, ihtiyaç duydukları her zaman kendisini yanlarında bulduklarını söyleyerek okullarına masa tenisi için pinpon ve piknik masaları kazandıran Başkan Çelikbilek’e kendilerine maddi ve manevi desteğinden dolayı saygı ve teşekkürlerini iletti.

Okulun yeni binası yenileniyor

İsmep (İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi) kapsamında okulun yıkılıp, tekrar yeni bina eklenerek yapılması gündemde. Mevcut binanın deprem fizibilite çalışmalarının yapıldığını belirten Biçer, güçlendirme kararı çıktığını bu aşamada yeniden projeler hazırlandığını belirtti.  Proje Boğaziçi İmar Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumunca onaylandığını, yeni bina ihale aşamasına gelindiğini, ihale sürecinin de tamamlanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

 

İshakağa Kimdir?

I. Mahmud devrinde başta gümrük eminliği olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştur. İshak Ağa´nın İstanbul´da beş çeşme yaptırdığı bilinmektedir. Çeşmelerin dördü Beykoz´da, biri Kireçburnu´nda bulunmaktadır. Bunlar arasında en muhteşemi  Beykoz Camii´nin (Mustafa Ağa Camii) karşısındaki ulu çınarın altında bulunan ve “Onçeşmeler” diye anılan meydan çeşmesidir.  Gümrük Emini İshak Ağa 1763 yılında vefat etmiştir.

Okulun Tarihçesi:

1956 yılında okulun yapımına başlanmış olup 1958 yılında ise hizmete açılmıştır. Okul İshakağa’ya tahsis arazi üzerine (yaklaşık 10 dönüm) kurulduğu için bu ismi almıştır. Beykoz’un en köklü okullarından biri olan okul şu anda 11 derslikle hizmet vermektedir.  Okul, 1997 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitim ile İshakağa ilköğretim okulu olarak eğitim öğretime devam etmiş olup, 2012- 2013 öğretim yılı başı itibariyle 4+4+4 sistemiyle birlikte İshakağa İlkokulu – Ortaokulu olarak eğitim-öğretime devam etmiş ve 2013 – 2014 eğitim öğretim yılından itibaren de Ortaokul olmuştur.

Okul bünyesinde; 1 Müdür, 3 idareci, 2 anasınıfı öğretmeni olmak üzere 37 öğretmen, 710 öğrenci bulunuyor. Bir laboratuvar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kemalettin Tuğcu Halk Kütüphanesi ile bilgisayar sınıfı ve ana sınıfı bulunuyor.

İshakağa Okul Müdürü Göksel Biçer:

1971 yılında Sakarya ili Kaynarca ilçesi Kırktepe köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve lise tahsilini Sakarya Arifiye Öğretmen Lisesinde tamamladı.

1989 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Eğitim Yüksekokulunu bitirdi ve aynı yıl kasım ayında Muş ili Varto ilçesi Erdoğan Köyü ilkokulunda öğretmen olarak göreve başladı.

Aralık 1992’de Beykoz ilçesi Şahinkaya ilkokuluna atandı. Aynı okulda 06 Şubat 1995 te Müdür Yardımcısı oldu.

2000 yılında Açıköğretim Fakültesi Lisans Tamamlama Programı İlköğretim Öğretmenliği Matematik Bölümünü bitirdi.

2005 yılında Uzman öğretmenlik sınavını geçerek Uzman Öğretmen oldu.

10 Şubat 2010 yılında İstanbul ili Beykoz İlçesi İshakağa İlköğretim okuluna Müdür olarak atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Beykoz Belediyesi Basın Bürosu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb