Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 2 Kasım 2023 731 Görüntüleme

Beykoz Belediyesi 2023 yılı Kasım ayı Kültür Sanat programları!…

Beykoz Belediyesi’nin 2023 yılı Kasım ayı Kültür etkinlikleri programı açıklandı.

Açıklanan programda, çocuk ve yetişkin tiyatroları, müzik dinletileri, edebiyat ve tarihsel söyleşiler yer aldı. Çocuk ve yetişkin tiyatrolarında bilet fiyatı yetişkinler için 80 TL, çocuklar için 40 TL olarak belirlenirken, Beykoz Kart sahiplerine yüzde 50 indirim yapılacağı da belirtildi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, kültür programlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, kültür-sanat sezonunun ilk ayını dolu dolu ve birbirinden faydalı etkinliklerle geride bıraktıklarını ve 2023-2024 yılı kültür-sanat sezonunun Kasım ayında da aynı hız ve özveriyle hazırladıkları etkinliklere Beykoz halkını davet etti.

“Beykoz’u daha ileriye taşımak amacıyla düzenlediğimiz programlarda, çocuklardan yetişkinlere kadar toplumun her kesimine hitap etmek için yola çıktık. Beykoz’un dört bir yanındaki kültür merkezlerimiz ve kültür evlerimizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz, Beykoz’un sadece kültürel zenginliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda katılımcılarımızın gelişimlerine de katkı sağlıyor.” diye konuşan Başkan Aydın şöyle devam etti:

Alanında uzman hocalarımız tarafından yapılan söyleşi ve atölye çalışmalarının düşünce dünyamızın daha ileriye taşımasına olan etkileri göz ardı edilemez. Tiyatro, konser ve daha birçok etkinliğimizle hemşerilerimizin vizyonunu genişletme gayesi taşıyoruz. Büyük bir özenle hazırlanan programlarımızı gerçekleştiren hocalarımıza, sanatçılarımıza; bu programların hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan siz değerli kültür-sanat dostlarına en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Kasım ayı etkinlik takvimimizdeki her bir programın sizler için faydalı olmasını diliyorum.

 

2023 yılı Kasım Ayı Çocuk Tiyatrosu

 

SHAKESPEARE’İN PERİLERİ

Peri’nin ev ödevi hikaye yazmak, ama nasıl başlayacağını bilemiyor. Umutsuzluğa kapılan Peri, gizemli bir kitapçıda Shakespeare’in eserlerini görüp onun yeteneğine hayran oluyor. Bir kez olsun onu görebilmeyi diliyor ve kendini aniden Shakespeare’in döneminde buluyor. Ancak, Shakespeare bile yazma konusunda zorluklarla karşılaşabiliyor mu? Peri, başka bir yüzyıldan geldiğini Shakespeare ve yardımcısı Mary’e ispatlamak zorunda kalıyor, bu kolay olmasa da sonunda başarıyor. Ama şimdi Peri’nin önünde başka bir sorun var: Kendi zamanına ve evine geri dönmek.

4 KASIM 2023 CUMARTESİ / SAAT: 13.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

DİŞ PERİSİ

Kadir Sürekli abur cuburlar ve asitli yiyecekler yiyip içmektedir. Dişlerini kesinlikle fırçalamaz ve dişlerinin taş gibi olduğunu söyleyip arkadaşlarıyla dalga geçer. Dişlerini çürütmekle görevli olan asit canavarlar, Kadir’in dişlerini çürütmek için harekete geçerler ve Kadir’i yakalayıp dişlerini çürütmeye çalışırlar. Kadir, dişlerini bundan sonra düzenli olarak fırçalayacağını söylese de asit canavarları Kadir’i bırakmaz.

5 KASIM 2023 PAZAR / SAAT: 13.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Melek ve Melike kardeştir. Melike gerçek dünyayı deneyimlerken, Melek kendi iç dünyasında yaşar. Melek, her zaman Melike’nin kendi dünyasını görmesini ister ve bir gün “Keşke benim zihnimdeki dünyayı görebilseydin” der. Melek’in zihni, sorularla dolu bir labirent gibidir ve Melike’nin çıkabilmesi için tek şart, Melek’in düşüncelerini doğru anlamaktır. Bu oyun, otizmin farkındalığını artırmak ve birlikte yaşamı teşvik etmek amacıyla yapılmıştır. Unutmayalım ve farklılıkları kabul edelim.

11 KASIM 2023 CUMARTESİ / SAAT: 13.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

PAKUÇİ

Papi, Çiçi, Kurabiye ve Bilgin Yong Yong; Pakuçi ülkesinde dostluk ve sevgi dolu bir ortamda yaşamaktadır. Ancak ülkede okul eksikliği vardır ve bilgin Yong Yong bir okul kurmaya karar verir. Herkes bu okula gitmek ister, ancak Papi, Çiçi’nin mor saçları yüzünden okula gitmemesi gerektiğini düşünür ve onu dışlar. Çiçi, bir bilgi ve yetenek yarışması düzenlenmesine neden olur ve yarışmayı kazanarak okuma isteğinin ne kadar önemli olduğunu kanıtlar. Papi ise sağlığına dikkat etmeyen biridir, ancak mikroplarla başa çıkmak zorunda kalır ve dostlarının yardımıyla sağlığına kavuşur. Bu hikâye temizlik ve arkadaşlığın önemini anlatmaktadır.

12 KASIM 2023 PAZAR / SAAT: 13.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

KARAGÖZ YAZICI

Karagöz Sanatçısı: Ata Camuz Karagöz

İşsizlik ve parasızlıktan bunalıp iş yapmaya ve para kazanmaya yönelir. Bir sürü yere başvurup işe alınmayan Karagöz, durumu Hacivat’ın çözmesinde karar kılıp Hacivat’a danışır. Hacivat ona iş imkânı sunacağını ve para kazanacağını söyler. Karagöz’ün başına buyruk tavrından dolayı yapacağı işi eline yüzüne bulaştırması üzerine bütün müşterileri kaçırır ve bu durum Hacivat’a kadar gider. Hacivat durumu toparlamaya çalışır ama Karagöz’le inatlaşmalarından kıyamet kopar.

14 KASIM 2023 SALI / SAAT: 14.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

KARAGÖZ İŞ ARIYOR

Karagöz Sanatçısı: Bülent Aksu

Türk tiyatrosunun en güçlü fi gürlerinden olan Karagöz, geleneksel yöntemlerden uzaklaşmadan çocuklara eğitimin önemini anlatmaktadır. Karagöz çeşitli işlerden para kazanmak istese de bir türlü başaramaz çünkü eğitim almamıştır. Hacivat ona yardımcı olur ve eğitim almasını sağlar. Ama bu kolay olmayacaktır. Bakalım, Karagöz’ü nasıl bir macera bekliyor?

15 KASIM ÇARŞAMBA / SAAT:14.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

ALİS HARİKALAR DİYARINDA

Alis ailesiyle sürekli pikniğe gider ve orada çiçek toplamaya bayılırdı. Günlerden bir gün Alis ormanda yine çiçek toplarken bir tavşan gördü ama tavşanda bir gariplik vardı. Bu tavşan hem insan gibi giyinmişti hem de konuşuyordu. Alis gördüğü şeyin kendisine hayal gücünün bir oyunu olduğunu zannetti. Ama gördükleri bir hayal değildi. Beyaz Tavşan’ı takip etmesiyle kendini Harikalar Diyarı’nda buldu. Ama asıl tehlike pek yakınındaydı. Kırmızı Kraliçe uzun zamandır Alis’i bekliyordu. Dünyaca ünlü çocuk masalı, görsel bir şovla şimdi tiyatro sahnesine taşınıyor. Siz de bu masala ortak olmak için şimdiden yerinizi ayırtın.

18 KASIM CUMARTESİ / SAAT: 13.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

KÜÇÜK KARABALIK

Annesi ile küçük bir derede yaşayan Küçük Kara Balık dünyada neler olup bittiğini ve başka canlıların varlığını araştırmak istemektedir. Sürekli sorular sorduğu bilgili arkadaşı Sümüklü Böcek’in de desteğiyle yenidünyalara doğru bir yolculuğa çıkar. Yolculuğu sırasında bir sürü maceraya atılır ve yaşam hakkında pek çok şey öğrenir. Dereleri, ırmakları, denizleri ve birbirinden farklı yaşamları keşfedecek olan Küçük Kara Balık’a bu yolculukta şarkılarla birlikte rengârenk balıklar, kurbağalar, yengeçler ve su kuşları eşlik ediyor…

19 KASIM PAZAR / SAAT: 13.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

KURNAZ TİLKİ

Kendini ormanın en kurnazı ve akıllısı sanan tilki, herkesten üstün olduğunu iddia eder. Tavuğu kandırıp yemek ister, ancak hesaba katmadığı bir şey vardır: Tavuk, ondan daha zeki ve akıllı davranır ve sonunda tilkiye çok güzel bir ders verir. Çocukların eğlenerek izleyeceği bu oyun; kibirlenmemeyi, başkalarını küçümsememeyi, kendini herkesten üstün görmemeyi tiyatro diliyle eğlenceli bir şekilde çocuklara öğretecektir.

25 KASIM 2023 CUMARTESİ / SAAT: 13.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

LA FONTAİNE MASALLARI

Fabl hikâyelerin en ünlülerine imza atan La Fontaine’in üç önemli öyküsü tiyatro oyunu olarak müzikal bir anlatımla sahneleniyor. Tavşan ve Kaplumbağanın, Ağustos Böceği ile Karıncanın, Karga ile Tilkinin öğütleyici hikâyeleri sayesinde seyirci; paylaşmayı, kimseyi küçümsememeyi, ön yargılı olmamayı, hedefinden asla vazgeçmemeyi, zamanını doğru değerlendirmeyi, tutumlu olmayı ve birçok zıt kavramları keşfediyor.

26 KASIM 2023 PAZAR / SAAT: 13.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

2023 Yılı Kasım Ayı Yetişkin Tiyatrosu

 

VİŞNE BAHÇESİ

Fransa’daki beş yıllık maceralarından sonra köklerine dönen aristokrat bir aile, ellerindeki miras serveti tüketmek dışında bir çaba göstermezler. Değişen dünya düzeninde ise tek varlıkları olan vişne bahçesine hapsolmuşlardır. Ancak borçları yüzünden bu bahçeyi kaybetmek üzeredirler. Tek çıkışları, şimdiki zamanı yaşamak ve geçmişin bedelini ödemek arasında bir seçim yapmaktır.

TİYATRO SAHNEKARLAR

GÜLEN KARAMAN, VOLKAN SEVERCAN, ÖZDEMİR ÇİFTÇİOĞLU, ŞEBNEM ÖZİNAL, SEFA ZENGİN, EMİN AND, BORA SEVERCAN, GÜLÇİN GÜLREK, YİĞİT YAPICI, ÇAĞIL AYDINER,  DENİZ BİCE, MURAT DEĞİRMENCİ, YİĞİT ÖZER, ERHAN YAZICIOĞLU.

3 KASIM 2023 CUMA / SAAT: 20.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

FİLİSTİN HAKKINDA KONUŞMALIYIZ

Penceresi Mescid-i Aksa’ya açılan Filistinli Meryem, işgalci İsrail’in evini satın almak istemesiyle sarsılır. İşgalcilerin tacizlerine rağmen evini terk etmez. Bu süreçte yaşamını çiçeğine ve kuşuna anlatır. Sonunda Meryem, evden çıkarak Mescid-i Aksa’da nöbete devam eder.

TİYATRO ANKEBUT / NURDAN ALBAMYA İNCE

7 KASIM 2023 SALI / SAAT: 20.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

Ergenlik çağındaki bir grup gencin, aşırı disiplinli bir yatılı okulda yaşadıkları deneyimi anlatan bir hikâye. Okul ve ailelerin yüklediği başarı baskısı ile kendi isteklerini gerçekleştirmenin önündeki engeller ve bunlarla başa çıkma yolları üzerinde duruyor. Okula yeni atanmış John Keating, gençlere yeni bakış açıları sunarak şiirin dünyasına girmelerini, günü en iyi şekilde değerlendirmelerini ve hayata kendi yollarıyla katılmalarını teşvik ediyor.

KEDİ SAHNE SANATLARI

TAYFUN YILMAZ, SADİ ÖZEN, BERKAY ŞENGİL, BERKAY ŞANVEREN, ONUR YALDIZ, ENES DANİŞ, METİN HASGÜL, BARIŞ ÖZKOÇAK, CEM BAYURGİL, UĞURCAN GÜNGÖR, YAMAN SİVRİ, İREM UĞURAL, DİLARA AYATA

10 KASIM 2023 CUMA / SAAT: 20.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

YEDİ DÜVELE KARŞI

Anadolu’nun kadim topraklarında, yedi düvele karşı direnen isimsiz yiğitlerin sesleri yankılanır. Bağımsızlık ve vatan sevgisi için canlarını feda eden bu yiğitler, Türk yurdunun simgesi olur. Kahramanlar, düşmanın karşısında cesurca ilerlerken vatan, feda edilen canların aynasıdır. Bu oyun, yedi düvele karşı direnen kahramanların anısına bir saygı duruşudur.

SEZGİN MADEN SANAT

SEZGİN MADEN, ERDEM ERDOĞAN, ÜMİT KAPLAN, GÖRKEM KENANOĞLU, İSLAM ÇAMYAR, MUSTAFA BEŞLİ, HÜSEYİN YAZAN

14 KASIM 2023 SALI / SAAT: 20.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

SATILIK DAİRE

Emel ve Selçuk, evlerini satarak yeni bir hayat kurma hayalini paylaşırlar. Emlakçı Sabri Satıcı’ya evlerini satmak istediklerini söylerler, ancak Emel, Selçuk’un belirlediği fi yata güvenmez. Sabri Satıcı, evi daha düşük bir fi yata satmaya ikna eder. Bu sırada müşteri Fatoş Hanım gelir, Sabri Bey’e evi gezdirmek ister. Fatoş Hanım, evi beğenir ve fi yatı sorar. Ancak Fatoş Hanım, Emel ve Selçuk’un sakladığı fi yatı açıklayarak herkesi şaşırtır. Planlar bozulur ve herkes beklenmedik bir sonuçla karşılaşır.

TİYATRO PARANTEZ

VAHİT ATAN, SEVGİ LARA AKDENİZ, ASLI GÜL GENÇ, ELİF NUR ILKIN, HEBUN ZORBA

17 KASIM 2023 CUMA / SAAT: 20.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

BİR GARİP ORHAN VELİ

1914’te Beykoz’da doğan, 1 yaşında kurbağadan korkan, 2 yaşında gurbete çıkan Bir Garip Orhan Veli’nin ölümsüz dizeleri, Usta Yazar Murathan Mungan’ın kalemi, Reha Özcan’ın etkileyici oyunculuğuyla sanatseverlerle buluşuyor. Teknolojinin ve müziğin harmanlandığı oyunda, görüntülerle çarpıcı bir sahne dili kullanılıyor.

REHA ÖZCAN KUMPANYASI

21 KASIM 2023 SALI / SAAT: 20.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

KUMPANYADA CURCUNA

Eski İstanbul’da, Temaşa-ül Curcuna kumpanyasında geçen hikâye Nigar Hanım, konağındaki yangın nedeniyle kumpanyada geceyi geçirir. Kızı Gülnihal, Kıvanç Efendi’ye aşık olur. Paşa Baba ve oğlu Kıvanç, istemeye gelirler, ancak Nigar Hanım kumpanyadayken isteme işlemi gizlice yapılmalıdır. Tuzsuz Deli Bekir gibi belalılar da karmaşık olaylara dahil olur. İbiş, bu karmaşayı çözmekle görevlidir.

BAŞAKŞEHİR TİYATRO AKADEMİSİ

CENGİZ KÜÇÜKAYVAZ, ZÜLEYHA KARYAĞDI, HARUN ÖZÜAĞ, AYKUT İSPİR ALİCAN TURAN, DENİZ AKKAYA, OĞUZ CABİR ARSLAN, EVRİM ARTUT, AHMET ALTAN DALYAN, SAMİRA TİRYAKİ, BAYRAM SAMET KARAKAŞ, YAĞMUR ŞAYİR, ABDULSAMED ALBORA, AYBERK FARUK ÖZBEYLİ,  IRMAK ÇAKMAK,  ESMA NUR KARACA

24 KASIM 2023 CUMA / SAAT: 20.00 ANADOLUHİSARI AHMET MİTHAT EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

GÜLDÜRHANE

Güldürühane adlı oyun, iki bölümden oluşur. İlk bölüm, bir televizyon dizisi çekim platosunda geçer. Reyting odaklı içi boş dizilerin çekiliş süreçlerini eleştirel bir dille seyircilere aktarır. İkinci bölüm ise günümüzdeki sosyal medya çılgınlığına ve içi boş paylaşımların nasıl ortaya çıktığına mizahi bir bakış sunar. Oyun, televizyon ve sosyal medya mecralarının iletişimsizlik yarattığını gösteren komik bir yapıya sahiptir.

ARKA SAHNE

BARIŞ BİLGİÇ, HATİCE AKKAYA, BURAK ATAKAN ÇAKMAK, BAYRAM SAMET KARAKAŞ, ESMA NUR KARACA, MEHMET AKİF YILMAZ, AHMET ALTAN DALYAN, YAĞMUR ŞAYİR, AYBERK FARUK ÖZBEYLİ,  CANER KÖSE, ESMA NUR KARACA, HATİCE ASAN

28 KASIM 2023 SALI / SAAT: 20.00 SOĞUKSU YÜCEL ÇELİKBİLEK GENÇLİK MERKEZİ

 

Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi ve Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’ndeki çocuk ve yetişkin tiyatroları için biletinizi kultursanat.beykoz.bel.tr adresinden almayı unutmayınız.

YETİŞKİN TİYATROLARI 80 TL – ÇOCUK TİYATROLARI 40 TL BEYKOZ KARTA YÜZDE 50 İNDİRİM

Tasavvuf Müziği

HAFIZLARIN SESİNDEN KUR’AN VE İLAHİLER

BÜNYAMİN TOPÇUOĞLU Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi İmam Hatibi

MEHMET HADİ DURAN Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi Müezzini

ŞÜKRÜ ASILEREN Ayasofya Camii Müezzini

RIDVAN AKBAŞ Ayasofya Camii Müezzini

2 KASIM 2023 PERŞEMBE / SAAT: 19.30 HAFIZ MEHMET EFENDİ KÜLTÜR EVİ

 

HAFIZLARIN SESİNDEN KUR’AN VE İLAHİLER

KERİM ÖZTÜRK Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi

YUNUS BALCIOĞLU Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi

İSHAK DANIŞ Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi

9 KASIM 2023 PERŞEMBE / SAAT: 19.30 HAFIZ MEHMET EFENDİ KÜLTÜR EVİ

 

HAFIZLARIN SESİNDEN KUR’AN VE İLAHİLER

ERHAN METE Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi

BEYTULLAH ÖZDEMİR Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi

EMRULLAH AKBAŞ Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi

23 KASIM 2023 PERŞEMBE / SAAT: 19.30 HAFIZ MEHMET EFENDİ KÜLTÜR EVİ

 

HAFIZLARIN SESİNDEN KUR’AN VE İLAHİLER

KURRÂ HÂFIZ DOĞAN TEMİZ Üsküdar Vâlide-i Cedid Camii İmam Hatibi

HÂFIZ OSMAN OSMANOĞLU Üsküdar Vâlide-i Atik Câmii İmam Hatibi

HASAN LÜTFİ RAMAZANOĞLU Marmara İlahiyat Camii İmam Hatibi

30 KASIM 2023 PERŞEMBE SAAT: 19.30 HAFIZ MEHMET EFENDİ KÜLTÜR EVİ

 

Kültür Söyleşileri / Boğaziçi Okumaları

BOĞAZİÇİ’NDE SONBAHAR

Konuşmacı: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK

Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk’un sunumuyla gerçekleşen Boğaziçi Okumaları programında Boğaziçi’ni geçmişten günümüze gelen süreç içerisindeki tarihî kayıtlarıyla birlikte ele almaya devam ediyoruz. Edebiyatın belleğindeki İstanbul’un zamansal ve mekânsal yönüyle irdelendiği Boğaziçi okumalarında, bu eşsiz şehrin edebiyatın büyüleyici dil dünyasında kendine nasıl yer açtığını keşfedecek ve bilinmeyen geçmişini öğrenmenin ayrıcalığını hissedeceğiz.

10 KASIM 2023 CUMA / SAAT: 19.30 MEHMET AKİF ERSOY ŞİİR MÜZESİ

 

BEYKOZ’UN TARİHÎ VE KÜLTÜREL VARLIKLARI / MECİDİYE KASRI

Konuşmacı: MEHMET DİLBAZ

Yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ve tarihî yapıya ev sahipliği yapmış olan Beykoz, bu yönüyle “İstanbul’un açık hava müzesi” niteliği taşımaktadır. Şehir Tarihçisi ve Yazar Mehmet Dilbaz tarafından Beykoz’un birbirinden kıymetli tarihî yapılarının tüm yönleriyle ele alındığı program serisinde bu ay, Boğaziçi’nin ilk kâgir kasır yapısı olan Mecidiye Kasrı konuşulacak.

14 KASIM 2023 SALI / SAAT: 18.00 MEHMET AKİF ERSOY ŞİİR MÜZESİ

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb