Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 5 Temmuz 2024 307 Görüntüleme

AK Parti’den Meclis konuşma metni

AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Gaye Zayıf ve Serkan Şahin’in basın ile paylaşılan, Temmuz ayı Belediye Meclisi’nde gerçekleştirdikleri konuşmalarını orijinal haliyle okuyucularımıza aktarıyoruz.

IMG-20240705-WA1964


 

“MECLİS ÜYEMİZ GAYE ZAYIF’IN YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMADAN BAZI KESİTLER;

İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyemiz Gaye Zayıf’ın Beykoz Belediye Meclisi Temmuz ayı son oturumunda kapanan BEYSEM ve AKDEM ile işten çıkartılan 252 personel hakkında yapmış olduğu konuşmanın özetidir.

İBB’NİN İLK İCRAATİ İSMEK’LERİ KAPATMAK! BEYKOZ’UN İLK İCRAATİ BEYSEMLERİ KAPATMAK

2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP yönetimine geçen İBB’nin de ilk icraati İSMEK’leri kapatmak olmuştu. Beykozlu kadınların önceki dönem belediye başkanımız Murat Aydın’dan kapatılan İSMEK’lerin yerine kurs açılması talebi olmuştu. Kadınlarımızın bu taleplerine kayıtsız kalmayan önceki dönem belediye başkanımız, sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirerek (Beykoz Sanat ve Eğitim Merkezi) yani BEYSEM kurumlarını ivedilikle açmış, Beykozlu kadınlarımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın hizmetine sunmuştu. Bugün geldiğimiz noktada Beykoz’da 10 farklı yerde 86 branşta ücretsiz eğitimlerin verildiği BEYSEM kursları, CHP’li yeni yönetim tarafından bir kalemde kapatılmıştır. 5 yılda yaklaşık 30 bin hemşerimizin yararlandığı BEYSEM’erde çalışan yaklaşık 230 personelin de işine maalesef son verilmiştir.

230 KİŞİNİN İŞİNE NEDEN BİR ANDA SON VERDİNİZ?

Konuyla, ilgili başkan yardımcımız Taner Bey söz aldı ve bir dizi açıklamalar yaptı. Açıklamalarına binaen sormak istiyorum. Eğer bu taşeron sistemine açılmış bir savaş ise peyderpey taşeron uygulamasını yok edebilecekken 230 kişinin işine neden bir anda son verdiniz? Yeni ihale sürecinden bahsettiniz, İhale süreci 45 gün olan bir ihale için üç ay yeterli bir süre değil midir? Seçim çalışmaları sırasında sıkça Beykoz’u Beykoz’un çocukları yönetecek diye çıktığınız yolda geldiğiniz günden itibaren borç, alacak ve olmayan bir tabloyu hazırlama telaşına kapılana kadar neden ihale sürecini başlatmadınız?

KÜLTÜR MÜDÜRÜ UYARMASINA RAĞMEN İHALEYİ NEDEN YAPMADINIZ?

Dönemin Kültür Müdürü, şu an Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Basri beyin iki farklı zaman diliminde “Beysem ihale süresinin bitmek üzere olduğunu, yeni ihale için bir buçuk ay süre olduğunu, bununla ilgili adım atılması için 1,5 ay süre kaldığını” söylemiş olmasına rağmen neden yeni ihale için bir girişimde bulunulmadı? Sayın belediye başkanımızda, başkan yardımcımızda liyakatli personellerimiz ile devam edeceğiz ibaresini kullandı. Peki siz bu personellerin liyakatini neyi baz alarak belirleyeceksiniz? Kulaktan dolma x veya y kişilerinin personel hakkında söylem ve ithamları liyakat kriteriniz mi olacak? Bu sorularımın cevaplanması için başkanlık makamına sözlü önerge olarak verilmesini teklif ediyorum.

GÖZBEBEĞİMİZ AKDEM KAPATILDI! 22 KİŞİNİN İŞİNE SON VERİLDİ

Gelelim gözbebeğimiz AKDEM’e… 2021 yılının haziran ayında kapıları açılan ve sağlıktan eğitime, psikolojik danışmanlıktan sanata birçok alanda özel çocuklarla sevgi dolu bir okuldu AKDEM… Bugüne kadar 20 bin 950 Beykozlu hemşerimiz 43 bin 400 seans hizmet almıştı. Ta ki Beylikdüzü’nden Beykoz’a gelen ancak hakkında soruşturma olduğu iddia edilerek, müdür olarak görevlendirilen Fidan Gün hanımın yetkilileri çağırarak AKDEM’in süresiz tadilata gireceği gerekçeleriyle 22 kişinin işine son verildi. İhaleye 45 gün önce çıkılabiliyor hatta ihale süresi 2 ayda uzatılabiliyorken Beykoz’un çocukları olarak çıkılan yolda yine Beykoz’un çocuklarının işine son verildi.

BİLGEHAN MURAT MİNİÇ’E SORUYORUM?

Geçen mecliste Başkan Yardımcımız Bilgehan Murat Miniç Bey bir konu için söz aldı ve Beykoz’un çocukları burada dedi. Ben sormak istiyorum çeşitli sebep ve bahanelerle yapılan işçi kıyımı hakkında Beykoz’un çocukları ne düşünüyor? Acaba kendisi Beykoz çocuğu olarak bu kıyıma dur diyebildi mi? Seçim sürecinde sık sık söyledikleri gibi gerçekten Beykoz’u Beykozlular mı yönetiyor? Bu sorularımı da sözlü soru önerge olarak başkanlık makamına sunuyorum.

IMG-20240705-WA1965

MECLİS ÜYEMİZ SERKAN ŞAHİN’İN YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMADAN BAZI KESİTLER;

Beykoz Belediye Meclis Üyemiz Serkan Şahin’in Belediye Meclisi Temmuz ayı son oturumunda borç konusunda yapmış olduğu konuşmanın özetidir;

BORÇ VAR 5 YIL HİZMET YOK

31 Mart seçimleri neticesinde, Beykoz Belediye başkanlığını ve yönetimini devir alan CHP yönetimi, seçimlerin üzerinden yaklaşık 100 gün geçmesine rağmen, kendisinden hizmet bekleyen 250 bin Beykozlu hemşerilerimiz için gelecek 5 yıl neler yapacağına dair yol haritası çıkaracağı yerde borç afişleri asarak “Borç var 5 Yıl Hizmet Yok” vizyonunu ortaya koyuyor. Peki, yaşanan bu vizyon garabetinin ortaya çıkardığı afişlerdeki tablolarda, gelirler kısmından neden hiç bahsetmediniz? Hesap yaparken, sadece borç kısmının ele alınıp, alacaklar kısmının gizlendiği, hangi hesap doğru olabilir diye sormak istiyorum? Gelir ve giderlerin ortaya koyulmadığı bir tabloda hesap yapmaya kalktıysanız ohalde siz ya bu işi ya beceremediniz ya da doğru bilgi vermeyerek borç algısı mı oluşturmaya çalıştınız? Neden bilançonun sadece borç kısmını paylaşarak karamsar bir tablo oluşturmaya çalıştınız diye sormak istiyoruz?

BORCUNDAN KAT KAT FAZLA GELİRİ OLAN BİR BELEDİYE BIRAKILDI

Hiçbir hizmet aksatılmadan tıkır tıkır işleyen bir belediye ile birlikt, imar planları tamamlanmış bölgelerden tahsil edilen ve edilecek olan yapı ruhsat bedelleri ve tahakkuk etmiş 1.2 milyar tapu alacaklarıyla birlikte, borcundan kat kat fazla geliri olan artık kendi kendine yetebilen bir belediye devir aldınız. Beklenmedik bir seçim sonucuyla, çok hazırlıksız yakalanmanın yarattığı panik havasının, bu karamsar tabloyu doğuran en büyük etken olduğunu düşünüyorum.

HAZIRLIKSIZ YAKALANMANIN TELAŞIYLA BORÇ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPILIYOR

Hazırlıksız olmanın acelesiyle, öyle Yeşilçam filmlerindeki gibi yaz kasaba 300, yaz bakkala 500, yaz manava 250 şeklinde borç tablosu çıkarıp ilk 100 günü borç algısı ve önceki dönemi ve yönetimi şikayetle geçirdiniz. Şunu da görmüş oluyoruz ki, son 20 yılın çaresizliği ile sürekli muhalefet etmeye çalışan CHP yönetimi hala Beykoz’da iktidar olduğunun farkına varamamış, iktidar sorumluluğundan daha çok muhalefet tarzı ile siyaset üretmeye çalışmaktadır. Hazırlıksız yakalanmanın da telaşıyla, gelirleri ile kendi kendine yetebilen bir belediye devir alacaksınız ve buna rağmen borç çığırtkanlığı yapacaksınız. Kusura bakmayın arkadaşlar Beykozlu hemşerilerimiz bunu yemez, zaten yemedi de.

 

 

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb