Ana Sayfa Güncel, Manşetler, Siyaset 12 Haziran 2024 382 Görüntüleme

AK Parti Beykoz’dan seçim değerlendirme açıklaması

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Özkan Ayduğan, 31 Mart yerel seçimler sonrası basın mensupları ile bir araya gelerek açıklamalar yaptı.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Özkan Ayduğan, basın mensupları ile bir araya gelerek 31 Mart yerel seçimler sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya, İlçe Başkanı Özkan Ayduğan, Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam, Teşkilat Başkanı Eyüp Fındıkçı, Tanıtım ve Medya Başkanı Fatih Yılmaz ve Yerel Yömetimler Başkanı Fatih Yılmaz katıldı.

HATALARIYLA, EKSİKLERİYLE BİR KAMPANYA DÖNEMİ…

Açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Özkan Ayduğan, “Biliyorsunuz 31 Mart’ta bir demokrasi bayramı olan mahalli idareler seçimlerini gerçekleştirdik. Güzel Beykoz’umuzun dört bir köşesinde vatandaşlarımız sandığa giderek iradelerini özgürce ortaya koydu ve biz siyasetçilere bir mesaj verdi. Hatalarıyla, eksikleriyle bir kampanya döneminden sonra seçim günü hemşerilerimizin sergilediği demokratik olgunluk gerçekten takdire şayandır. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinin ülkemize, milletimize ve ilçemize bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Seçimlerin demokrasimize yakışır şekilde gerçekleştirilmesini temin eden seçim kurullarımıza, kolluk kuvvetlerimize, sağlık personelimize ve sandık görevlilerimize bir kez daha sizlerin aracılığıyla teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

EN BÜYÜK TAKDİRİ YOL VE DAVA ARKADAŞLARIM HAK EDİYOR

“Hiç şüphesiz burada en büyük takdiri yol ve dava arkadaşlarım hak ediyor. AK Parti teşkilatları olarak hem kampanya dönemi boyunca, hem de sandık günü olağanüstü bir fedakârlıkla çalıştı, mücadele etti, emek verdi. Ev ve esnaf buluşmalarıyla, çarşı-pazar ziyaretleriyle sokak-sokak, mahalle-mahalle, köy-köy dolaşarak hemşerilerimizle birlikte oldular. 31 Mart seçim sürecinde ulaşılmadık hiç kimseyi bırakmama şiarıyla gece-gündüz koşturan, ilçe yönetimlerimize, kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza, mahalle teşkilatlarımıza, sandığı namusları bilip titizlikle sahip çıkan müşahitlerimize, partimize, davamıza ve mücadelemize güçlü destek veren her bir kardeşime en kalbi şükranlarımı sunuyorum.” diyen Özkan Ayduğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Rabbime şahsıma böyle vefalı, böyle gayretli ve samimi yol arkadaşları bahşettiği için bir kez daha hamd ediyorum. Buradan Cumhur İttifakı olarak birlikte hareket ettiğimiz, omuz omuza beraber mücadele verdiğimiz Milliyetçi Hareket Partisi’nin Beykoz İlçe Başkanı Emre Çömlekçi’ye ve Ülkücü kardeşlerime de teşekkür ediyorum.”

SOLUKLANMA SEÇİMİ

AK Parti teşkilatının bugüne kadar girdiği tüm seçimleri kazanmayı başarmış bir teşkilat olduğunu söyleyen Ayduğan, “Son yerel seçim istisna edilir ise ki ben bu seçime “soluklanma seçimi” diyorum. Teşkilatımız girdiği her seçimden muzaffer çıkmıştır. Yani 2002 yılından bu yana teşkilatımız üzerine koyarak daha fazla çalışıp bütün seçimlere girmiş ancak bu seçimde teşkilatımızın çalışmaları milletimizin kararını dönüştürmeye yetişememiş başka bir ifade ile yetmemiştir.” dedi.

37 BİN SEÇMENİN İRADESİ SANDIĞA YANSIMADI

31 Mart seçimlerinin sonuçları birçok noktadan kapsamlı değerlendirmeyi hak ediyor ifadelerini kullanan Özkan Ayduğan, “Bu seçimlerin ilk göze çarpan özelliği, katılım seviyesinin maalesef düşüklüğüdür. 31 Mart seçimleri son yıllardaki en düşük katılımlı yerel seçim olarak kayıtlara geçmiştir. Geçersiz oylar da eklendiğinde Beykoz’da yaklaşık 37 bin seçmenin iradesi sandığa yansımamıştır. Katılım oranının düşüklüğü partimizin oylarını da olumsuz etkilemiştir. Henüz 11 ay önce yapılan seçimlerde Beykoz’da bize ve ittifakımıza büyük teveccüh gösteren, bizlere güçlü destek veren insanlarımızın önemli bir kısmının sandığı gitmekten imtina ettiğini görüyoruz. Bu bizi destekleyen seçmenlerimizin sadakatinin hala yerinde olduğunu gösteriyor. Katılım oranının düşüklüğü ve muhafazakâr seçmen olarak tanımlanan seçmenin sandığa gitmemesi sonuçların ana belirleyicisi gibi görünüyor. Burada sorulması gereken soru seçime katılmayan seçmenin gerekçelerinin ne olduğudur. Bu gerekçeler, konjektürel olabilir, bu gerekçeler ekonomik programın yansımaları olabilir, bu gerekçeler az da olsa aday merkezli olabilir.  Bunun altında yatan nedenleri en ince detayına kadar analiz ediyoruz. Seçim sonuçlarından başta ben olmak üzere herkes kendisine göre dersler çıkaracak, elbette kendi iç muhasebesini yapacaktır. Şurası tartışmasız bir gerçektir ki, milletimiz bizden kapsamlı, samimi ve cesur bir özeleştiri yapmamızı istemiştir. Karşımızdaki tablo nettir. AK Parti Beykoz olarak biz de bu tablonun farkındayız. Hemşerilerimizin mesajını baş tacı ederken sadece bununla kalmayacak, bu mesajların gereğini de mutlaka yerine getireceğiz.” dedi.

SAPASAĞLAM, DİMDİK, EN GÜÇLÜ HALİMİZLE AYAKTAYIZ

Ayduğan, “Heyecanımız ilk günkü gibi dipdiridir. AK Parti Beykoz ailesi olarak her alanda muazzam bilgi birikimine, tecrübeye sahibiz. Biz seçmenin mesajını doğru okuruz. Büyüklerimiz gerekeni yapar, arızalar düzeltilir, eksikler giderilir, tekrar yola koyuluruz. Kimse sevinmesin, kimse umutlanmasın, kimse farklı hevesler peşinde koşmasın, biz buradayız. Sapasağlam, dimdik, en güçlü halimizle elhamdülillah ayaktayız. Şunun da altını özellikle çiziyorum: Bu seçim sonuçlarını bir fırsat bilerek AK Parti’yi yıpratmaya, AK Parti’nin dengelerini bozmaya kalkışanları da gayet iyi biliyoruz, gayet iyi görüyoruz. Eleştiri tamam, özeleştiri tamam, ama AK Parti’yi, özellikle de fedakârlık abidesi olan teşkilatını eleştiri ya da özeleştiri maskesi altında hırpalamaya kalkışanlara da asla müsaade etmeyiz. Partimizin ilgili kurulları her türlü detayı değerlendiriyor. İlçe yöneticilerimizle, kadın ve gençlik kollarımızla, meclis üyelerimiz ve bütün mahalle teşkilatlarımızla hep birlikte halkımızın içine gireceğiz, başımız dik, özgüvenimiz yüksek, umudumuz tam bir biçimde güzel Beykoz’umuza hizmeti sürdüreceğiz.” dedi.

BU HAREKETTE UMUTSUZLUĞA ASLA YER YOKTUR

Menzile kitlenmiş ok misali hedeflerimize odaklanacağız diyen Özkan Ayduğan, “Başkaları ne yaparsa yapsın biz işimize bakıyoruz, önümüze bakıyoruz. Menzile kilitlenmiş ok misali hedeflerimize odaklanacağız. Çok açık söylüyorum; bu harekette milletin gündeminden kopma asla olmaz. Aynı zamanda bu harekette yeise yer yoktur. Bu harekette umutsuzluğa asla yer yoktur. Bu hareket korkakların omuzlayacağı bir hareket değildir. Muhasebemizi yapar, hatalarla aramıza mesafeyi koyar, nerede kalmıştık der ve kaldığımız yerden yolumuza daha güçlü bir şekilde revan oluruz.” diye konuştu.

Toplantı, basın mensuplarının soruları üzerine karşılıklı istişarelerle devam etti.

KONGREYE KADAR İLÇE BAŞKANI OLARAK VAZİFEMİZİN BAŞINDAYIZ

Soru 1: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

“Hiçbir seçim sonucu bir şahsın başarısı ya da başarısızlığı olarak okunamaz. Evet yerel seçimler bağlamında hedeflerimize ulaşamadık. Burada bizler parti disiplini içerisinde gerekli değerlendirmeleri yaptık yapmaya devam ediyoruz. İstifa etmemin partim adına hayırlı olacağını gördüğüm anda da gerekeni yapmaktan çekinmem. Zira partimizin ve ilçemizin selameti ve başarısı her şeyin ve her şahsın üstündedir. Teşkilat adabımız ve geleneğimiz bize bunu öğretmiştir. Neticede İlçe Başkanı olarak Beykoz’da 6 aydır bu görevi yapıyorum. İlçe Başkanı olarak 6 ay içindeki tüm sorumluluk bana aittir bunu açık bir şekilde ifade ediyorum. Partimizin kongre süreci olacak.  O sürece kadar İlçe Başkanı olarak vazifemizin başındayız.”

Soru 2: Seçim de yanlış olan neydi adaylar mı kampanya mı?“Bence kampanya başarılı idi ancak yeteri kadar mı hayır. Daha başarılı olabilir miydi evet. Fakat hiçbir seçimi ne tek başınaaday nede kampanya kazanabilir. Yani seçim sosyolojik bir olay ve birçok etkenin sonuçta etkisi var.”

Soru 3: Kendinizi başarılı görüyor musunuz?

“Bu sorunun cevabı başarının kriterinin ne olduğu ile alakalıdır. Başarıdan kasıt kazanmak ise başarılıyız diyemeyiz ama başarıdan kasıt takatimizin sonuna kadar çalışmak ise evet ben ve teşkilatım takatimizin sonuna kadar çalıştık. Bu cihetle bizler elimizden gelenin fazlasını yaptık.”

Soru 4: Beykoz’da nasıl bir siyaset takip edeceksiniz?

“Beykozluların hakkını her zaman savunacağız. İlçenin hakkını savunacağız. Milletimizin faydasına olan her işe evet diyeceğiz. Milletimiz adına kazanılan hiçbir kazanımın heba edilmesine ve değersizleşmesine müsaade etmeyeceğiz.”

Haber kaynağı; Güncel Beykoz

Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tonoğlu Plaza No: 3/4 - +90 532 387 73 79 - BEYKOZ - İSTANBUL

Tema Tasarım | AnatoliaWeb